Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 listopad 2010 17:40

Medale „Pro Ecclesia et Pontifice”

2010, Medale Pro Ecclesia et PontificeW niedzielę 31 października 2010 r. przełożona generalna urszulanek SJK m. Franciszka Sagun i poprzednia przełożona generalna m. Jolanta Olech zostały odznaczone przez Prymasa Polski krzyżami „Pro Ecclesia et Pontifice” („Za zasługi dla Kościoła i Papieża”).

Uroczystość odbyła się w kaplicy Pałacu Prymasowskiego w Gnieźnie. Odznaczenia, przyznane przez Benedykta XVI w czerwcu tego roku, wręczył w imieniu Papieża abp Józef Kowalczyk na zakończenie Mszy św., którą odprawiał wraz ze swoim kapelanem ks. Tadeuszem. Przed błogosławieństwem ks. Prymas zwrócił się do m. Franciszki i m. Jolanty z wyrazami wdzięczności za ofiarną posługę całego Zgromadzenia Kościołowi. Osobiście złożył jeszcze raz podziękowanie za pracę naszych sióstr w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie.

M. Franciszka Sagun, dziękując za odznaczenie, wyraziła przekonanie, że służba Kościołowi w nuncjaturze była dla nas zaszczytem, ponieważ była to posługa Stolicy Apostolskiej, praca w sercu Kościoła. M. Jolanta Olech wspomniała poprzednie dwie przełożone generalne, m. Andrzeję Górską i m. Urszulę Frankiewicz, za kadencji której Zgromadzenie rozpoczęło pracę w nuncjaturze, oraz ich posługę Kościołowi. Obydwie Matki podkreślały, że odznaczenie przyjmują jako przedstawicielki Zgromadzenia.

Po tej oficjalnej części ks. Prymas zaprosił wszystkich gości na obiad, przedtem oprowadził jeszcze po rezydencji i ogrodzie, a nasze siostry, od czerwca współpracujące z ks. Prymasem w Gnieźnie, pokazały swoje nowe mieszkanie.

s. Aleksandra Kmieciak

2010, Medale Pro Ecclesia et Pontifice2010, Medale Pro Ecclesia et Pontifice

Czytany 2211 razy