poniedziałek, 21 czerwiec 2010 18:18

Pożegnanie ze studentkami w Łodzi

2010, Pożegnanie studentek w ŁodziW dniu 19 maja 2010 r. w Domu Studentek im. św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Czerwonej w Łodzi miało miejsce tradycyjne już spotkanie wszystkich mieszkanek. Zbiegło się ono z kolejną rocznicą kanonizacji Patronki Domu. Jak zawsze, spotkanie to połączone zostało z uroczystym pożegnaniem studentek, które po ukończeniu uczelni opuszczają na stałe mury akademika.

Msza św., celebrowana przez ks. arcybiskupa Władysława Ziółka, rozpoczęła wspólne świętowanie. Ks. arcybiskup obchodził w tym czasie trzydziestolecie święceń biskupich. Miałyśmy więc okazję do wyrażenia życzeń jubilatowi i do podziękowania siostrom urszulankom, prowadzącym dom, za wszystkie ich trudy i starania.

Mieszkanki domu zadbały też o urozmaicenie wieczoru, przygotowując humorystyczne scenki, z codziennego życia domowniczek wzięte. Śmiechu i wesołości wszelkiej pełno było tego wieczoru. A poczęstunek wyborny smakował wyśmienicie. Apetyty, owszem, dopisywały nie najgorzej! Ksiądz arcybiskup, jak sam stwierdził, poczuł się z nami i wśród nas o wiele młodszy i gratulował nam poczucia humoru i uśmiechu, zaczerpniętego zapewne od św. Urszuli. Wspominał czas swoich studiów, opowiadał zabawne sytuacje z własnego życia i kontaktów, interesował się naszymi studiami, odwiedził niektóre pokoje, by zobaczyć, jak mieszkamy. Trzygodzinne spotkanie zakończył pokaz tańca z ogniem w wykonaniu jednej z naszych współmieszkanek. Efekt i kunszt tancerki wprawił nas wszystkich w podziw.

Wspólne majowe świętowanie jest co roku dla studentek i dla sióstr wielkim przeżyciem. Jest to jeden z nielicznych dni, kiedy możemy spotkać się w pełnym gronie, wspominać i modlić się razem do naszej wspólnej Patronki, która jest dla nas niedoścignionym wzorcem człowieczeństwa i zawierzenia Bogu. Tak jak dawniej, św. Urszula skupia wokół siebie młodych ludzi, zwracając ich uwagę swym rozmiłowaniem w Bogu oraz wrażliwością. Mimo upływu lat myśl założycielki sióstr urszulanek jest aktualna i kontynuowana, pomaga młodym rozeznawać i wybierać właściwe drogi w życiu. Wzywa nas do zastanowienia się nad sensem i sposobem naszego życia.

Warto sobie powtarzać za św. Urszulą: „Największe dobro na ziemi to świętość, jedynie ważny cel, do którego warto na ziemi dążyć – świętość, jedyny skarb, który należy zdobywać – świętość, jedyne źródło szczęścia, które nigdy nie wysycha – świętość, świętość i zawsze świętość!”.

Emilia Bąbel
studentka II roku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Oto jak studentki 19 maja 2010 roku powitały ks. abpa Władysława Ziółka w Domu Studentek im św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi przy ul. Czerwonej:

Czcigodny nasz Księże Arcybiskupie, Metropolito,

My, studentki mieszkające w tym domu, pragniemy wraz z prowadzącymi go siostrami podziękować za obecność Ekscelencji w tak uroczystym dla nas czasie. Wspominamy siódmą rocznicę kanonizacji naszej Patronki – św. Urszuli Ledóchowskiej. Przygotowujemy się poprzez nowennę do uroczystości odpustowej i dziękujemy Bogu za mijający rok akademicki, a szczególnie za nasze absolwentki, które powierzamy trosce i opiece św. Urszuli.

W dzisiejszych czasach tak trudno jest o chwile zadumy nad najważniejszymi sprawami w życiu: miłością do Boga, bliźnich i Ojczyzny. W szczególności ludzie młodzi coraz częściej czują się zagubieni, szukając drogi, po której mogliby przejść przez życie z uniesionym czołem, z pewnością, że ich wybory opierają się na mocnych i trwałych fundamentach. Dlatego właśnie jesteśmy wyjątkowo wdzięczne Opatrzności Bożej za to, że skierowała nasze kroki ku temu domowi, gdzie tak wyraźnie odbiły się ślady myśli i działalności św. Urszuli, gdzie każdego dnia przypominamy sobie o wartości miłości, pobożności i patriotyzmu.

Św. Urszula skupiała wokół siebie młodych ludzi, zwracając ich uwagę swym rozmiłowaniem w Bogu, talentem wychowawczym oraz wrażliwością na ich potrzeby w zmieniających się warunkach społeczno-obyczajowych. Mimo wielu lat, które upłynęły od założenia pierwszych domów studentek, jej myśli i ideały pozostają nadal niewzruszone i pomagają nam obrać odpowiedni kurs na wzburzonym morzu życia, są naszym światłem, dzięki któremu odnajdujemy się pośród ciemności. „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy” – w tych słowach św. Urszula przekazała nam niezapomnianą lekcję, która na trwałe wyryła się w naszej pamięci i dzięki której uświadamiamy sobie, jak wiele zależy od nas, naszej postawy i poświęcenia.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczne, że Ekscelencja towarzyszy nam w tych chwilach, gdy nad wyraz mocno odżywa myśl św. Urszuli.

Korzystając z daru dzisiejszego spotkania, chcemy złożyć Czcigodnemu Księdzu Arcybiskupowi najszczersze życzenia z okazji 30-lecia sakry biskupiej. Dziękujemy za wszystkie dary ducha, jakie zrodziły się w naszych sercach za sprawą pasterskiego nauczania Ekscelencji, i życzymy wielu łask Bożych i mocy ducha na dalszą, równie owocną drogę posługi. Szczęść Boże.

Emilia Bąbel, UM

2010, Pożegnanie studentek w Łodzi2010, Pożegnanie studentek w Łodzi2010, Pożegnanie studentek w Łodzi

Czytany 3047 razy