sobota, 10 grudzień 2011 11:00

Wiadomości z Wrocławia

2011, Wspólnota szarych urszulanek we WrocławiuW lipcu 2010 roku nasza wspólnota przeprowadziła się z wrocławskiego Brochowa do nowego domu parafialnego w parafii pw. św. Bonifacego w śródmieściu Wrocławia. Siostra Elżbieta Kujawa podjęła pracę w zakrystii, a ja – pisze s. Jolanta Ziółkowska – kontynuuję pracę w Wydziale Katechetycznym kurii wrocławskiej.

Powoli wchodzimy w środowisko nowej, 15-tysięcznej parafii, poznając zwyczaje, wspólnoty, szkoły. Spotykamy się z wielką życzliwością parafian oraz pracujących tu kapłanów. Czujemy się zobowiązane do czytelnego świadectwa i życia na co dzień charyzmatem św. Urszuli – naszej Założycielki.

We wrześniu tego roku na zaproszenie ks. abpa Mariana Gołębiewskiego przyjechała do nas s. Maria Kwiek z Poznania z prelekcją dla kapłanów z naszej diecezji: dwóch grup po 200 kapłanów. Z dużym zainteresowaniem został przyjęty multimedialny program wychowania dzieci i młodzieży do czystości.

W sobotę 19 listopada na zaproszenie księdza dyrektora Wydziału Katechetycznego godzinny multimedialny program o pracy w grupach Eucharystycznego Ruchu Młodych przedstawiła s. Danuta Pusty z Poznania. W naszej diecezji w pracę katechetyczną włączonych jest ponad 750 katechetów świeckich. W ramach dnia skupienia katecheci mogli bezpośrednio zapoznać się z historią ERM-u, zaopatrzyć się w materiały i pomoce do prowadzenia wspólnot ERM-u w swoich szkołach, parafiach oraz porozmawiać z szarymi urszulankami. W spotkaniu uczestniczyła, służąc nam pomocą, s. Irena Dudek, która dzieliła się z katechetami swoim doświadczeniem z prowadzenia przez wiele lat wspólnot ERM-u.

W niedzielę 20 listopada odwiedziłyśmy razem, odpowiadając na zaproszenie księdza proboszcza, parafię pw. św. Anny w Bąkowicach k. Namysłowa. Podczas czterech mszy s. Danuta przybliżyła nasz charyzmat i zachęciła do założenia wspólnoty ERM-u w szkole na terenie parafii. Po każdej Mszy św. mogłyśmy spotkać się z wiernymi, rozdać im folderki o naszym Zgromadzeniu oraz zachęcić do modlitwy nowennowej za wstawiennictwem św. Urszuli. Zabrałyśmy w sercu wiele trosk, intencji tych parafian, którzy z ogromną otwartością przedstawiali nam swoje sprawy.

Dzieląc się naszymi przeżyciami, musimy jeszcze wspomnieć o inicjatywie peregrynacji relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej w szkołach ponadgimnazjalnych we Wrocławiu. Katecheci organizują w swoich szkołach na katechezach „spotkania ze św. Urszulą”. Uczniowie szkół informatycznych sami przygotowują piękne wystawy oraz multimedialne prezentacje z materiałów, które od nas otrzymują. W najbliższym czasie przekażą swoje wrażenia i relacje ze swoich szkół.

s. Jolanta Ziółkowska i s. Elżbieta Kujawa

2011, Wspólnota szarych urszulanek we Wrocławiu2011, Wspólnota szarych urszulanek we Wrocławiu2011, Wspólnota szarych urszulanek we Wrocławiu

Czytany 4043 razy