wtorek, 01 styczeń 2013 11:40

Wielka wigilia w Poznaniu

2012, Wigilia w PoznaniuSiostry ze wspólnoty przy ul. gen. Taczaka w Poznaniu włączyły się w kilka imponujących przedsięwzięć, dzięki którym ludzie potrzebujący mieli radośniejsze święta Bożego Narodzenia.

Najpierw była „wigilia maltańsko-urszulańska” dla 50 dzieci z ubogich rodzin. Została zorganizowana 19 grudnia 2012 roku w prowadzonej przez siostry stołówce. S. Urszula Myjak pisze: Przygotowałyśmy smakowite dania, nie zapominając o chlebie z masłem i pyrach, bo te potrawy w ubiegłych latach cieszyły się największym powodzeniem. Poznańscy Kawalerowie Maltańscy, jak co roku, zrobili paczki, które wręczył dzieciom „Gwiazdor”, bo taką nazwę tu, w Poznańskiem, nosi św. Mikołaj. Radość w oczach i uśmiech na twarzach dzieci było to najlepsze „dziękuję” za wszelkie starania.

 

2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu

Następnego dnia, 20 grudnia, w urszulańskiej kaplicy wicedyrektor Caritas ks. Tomasz Ren odprawił Mszę św. dla osób korzystających z jadłodajni sióstr. Przed Mszą św. wielu stołowników skorzystało z posługi kapłana w konfesjonale. Była pełna kaplica ludzi, pełne korytarze wokół… Wspólnie z siostrami modliło się ok. 90 osób, przygotowując się duchowo do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. A po Mszy św., jak co dzień, była gorąca zupa dla wszystkich – około 200 stołowników.

Wigilię dla ubogich, zorganizowaną po raz trzeci w hali Poznańskich Targów dla 1600 osób, poprzedziły duże przygotowania. Urszulanki ugotowały pół tony kiszonej kapusty z grzybami i zrobiły 500 paczek dla dzieci. W paczkach znalazły się, oprócz słodyczy, zabawki i przybory szkolne. Było to ogromne przedsięwzięcie! Garaż, a później refektarz stał się magazynem towarów, siostry dzielnie przygotowywały paczki, zbierając do toreb Caritas kolejne składniki, stołówka z wszystkimi pomieszczeniami dodatkowymi, czyli z korytarzem i przybudówką, przemieniła się w magazyn gotowych paczek. Ogromna wspólnotowa praca przyniosła efekty – piszą siostry – mogłyśmy być spokojne, że dla dzieci paczek nie zabraknie.

Przygotowania w hali targowej trwały już od soboty, aby wszystkich chętnych godnie przyjąć. Tu w obsłudze poszczególnych stołów wzięło udział 6 sióstr z naszej wspólnoty. Wieczerza wigilijna rozpoczęła się 24 grudnia o godz. 11.00. Widać było ogromne wzruszenie gości, ale też nasze i ogromnej rzeszy wolontariuszy – młodzieży z kilku szkół średnich. Śpiew kolęd, czytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu, dzielenie się opłatkiem, życzenia i posiłek: barszcz z uszkami, ziemniaki, kapusta z grzybami, karp, ciasto upieczone przez mieszkańców wielu poznańskich parafii... Gdy dzieci otrzymały paczki, siostry odetchnęły z ulgą – wystarczyło dla wszystkich i dzieci były szczęśliwe. Dorośli otrzymali również paczki z żywnością podczas opuszczania hali. Uroczyste spotkanie, na które przybył, jak co roku, ks. abp Stanisław Gądecki, zakończyło się ok. godziny 13.30.

s. Urszula Myjak

2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu2012, Wigilia w Poznaniu

Czytany 2488 razy