poniedziałek, 21 listopad 2011 11:43

Entuzjazm misyjny w Cuiabá

2011, Brazylia, CuiabaUrszulanki ze wspólnoty w brazylijskiej miejscowości Cuiabá napisały: Chcemy podzielić się radością przeżywania tego miesiąca odmiennie niż innych miesięcy, a to dlatego, że w październiku w Brazylii „czujemy bardziej z Kościołem” (według soborowego wyrażenia: sentire cum Ecclesia), angażując się w ideę świeckich misjonarzy. Każda parafia według możliwości i zapotrzebowania ożywia pod tym względem działalność. Nasza parafia już po raz trzeci uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Rok po roku wzrasta liczebność grupy i zaangażowanie.

We wrześniu przeprowadzane były dobrowolne zapisy tych, którzy chcieli zostać misjonarzami. Tak więc obecnie mamy – spośród dzieci, młodych i dorosłych – 240 misjonarzy świeckich. Najstarszy ma 75 lat. W trzecią niedzielę września odbyli oni przygotowanie razem z księżmi (ks. Desdédit i ks. Julio). Był to dzień skupienia na temat misji i pójścia za Jezusem dzisiaj. Z pomocą grupy świeckich podzieliłyśmy wszystkich na dziesięć grup. Każda grupa ma swojego koordynatora. W ostatni piątek miesiąca po Mszy św. nastąpiło rozesłanie. Każdy został przydzielony do swojej grupy, otrzymał koszulkę i torbę do noszenia Biblii oraz wodę święconą do błogosławieństwa w rodzinach, broszurkę z parafialnym programem religijnym i modlitwami. Zaopatrzony został także w butelkę z wodą i parasol, ponieważ temperatura dochodziła do 40ºC. Upał nie pomniejszał entuzjazmu. Do odległych punktów w różnych dzielnicach parafii misjonarze wyruszyli autobusem, do bliższych – pieszo.

W każdą niedzielę października od godz. 8 do 11 misjonarze chodzą od rodziny do rodziny, niosąc słowo Boże, zapraszając do kościoła, słuchając poruszających problemów rodzinnych, świadczących o cierpieniu, ale i o zawierzeniu Bogu. Spotykamy ogrom osób zagubionych w wierze z powodu działalności sekt, ale i wielu już w nic nie wierzących. Czasami otwierają nam drzwi z radością, ale wielu nie ma czasu na modlitwę.

W ostatnią niedzielę zostanie odprawiona Msza św. w jednej ze wspólnot misyjnych, tam też będzie posiłek i dokonamy razem ze wszystkimi misjonarzami podsumowania. Misje będą kontynuowane przez wspólnotę ewangelizacyjną miejsca.

Liczymy na Wasze modlitwy, by iść nadal z radością. Serdecznie pozdrawiamy –

s. Carmen Donida i s. Rosa Nita Pilonetto

W dniu skupienia

2011, Brazylia, Cuiaba2011, Brazylia, Cuiaba2011, Brazylia, Cuiaba

Podczas Mszy św. rozesłania zostały przyniesione przedmioty, które nawiązują do naszych misji. Na zakończenie dwoje parafian – misjonarzy przyjmuje w imieniu wszystkich Biblię.

Z odwagą na misje

2011, Brazylia, Cuiaba2011, Brazylia, Cuiaba

Czytany 1960 razy