wtorek, 27 wrzesień 2011 15:19

Najnowsze wiadomości z Tanzanii

2011, Kibaigwa w TanzaniiS. Incoronata Lemmo 3 września 2011 r. przekazała nam trochę aktualnych wiadomości z naszych wspólnot w Tanzanii. Wspólnot urszulańskich jest tam już 15!

W Dodomie aktualnie jest ok. 60 dzieci. Starsze dzieci, które przebywają w internatach szkolnych, wracają do domu na święta. Wakacje – miesiąc w ciągu roku – dzieci spędzają u rodzin, zazwyczaj u dziadków lub innych krewnych. Nowy biskup diecezji Dodoma zechciał utworzyć z naszych dzieci grupę harcerzy. Ponieważ nasz dom dziecka w Dodomie jest znany wielu mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości, dlatego też otrzymuje wieloraką pomoc w postaci przede wszystkim żywności (cukru, oliwy, mąki), a także ubrań dla dzieci. Wszystkie siostry ze wspólnoty są zaangażowane w pracę z dziećmi w domu, jedynie s. Digna Moscha pracuje jako sekretarka w szkole „Walter Progect”.

W nowo powstałej wspólnocie, w Kibaigwa, siostry już rozpoczęły pracę. Prowadzą trzyoddziałowe przedszkole dla 92 dzieci. Odpowiedzialną za wspólnotę jest s. Fabiola, która oprócz katechezy będzie też kierowała szkołą kroju i szycia. Jest do tego przygotowana, ponieważ ukończyła naszą szkołę w Issunie.

W Leto siostry prowadzą dom dla małych dzieci, sierot – aktualnie przebywa ich 60. Dwadzieścioro z nich już rozpoczęło naukę w szkole podstawowej. Przez dziewięć miesięcy przebywają w internatach szkolnych. Właściciel ośrodka dla dzieci, pan Shirima, przygotowuje dla sióstr nowe mieszkanie, gdyż poprzednie jest zbyt ciasne dla 11-osobowej wspólnoty.

W Mweka aktualnie wspólnota liczy 12 sióstr. Siostry prowadzą szkołę dla 230 dzieci z internatem. Biskup diecezji Moshi podczas spotkania wyraził wielkie uznanie dla pracy naszych sióstr i prowadzonej szkoły. Szkoła imienia św. Urszuli realizuje projekt nauczania amerykańskiego. Z Ameryki siostry otrzymują, bezpłatnie, płyty DVD z tekstami lekcji. Dzieci uczą się w języku angielskim i poszczególne przedmioty są przyswajane m.in. w formie zabawy. Oprócz prowadzenia szkoły, trzy siostry ze wspólnoty pomagają w katechezie parafialnej.

s. Incoronata Lemmo

Czytany 2380 razy