poniedziałek, 21 listopad 2011 11:13

Nowa bursa IN VIA w Monachium

2011, Otwarcie nowej bursy w MonachiumPrzed dwoma laty – pisze s. Bogumiła Młynarczyk – zarząd organizacji IN VIA podjął decyzję o zamknięciu bursy przy Klarastrasse (wymagającej remontu, na który nie otrzymano znikąd dotacji). Tak się złożyło, że siostry św. Rodziny zwróciły się w tym samym czasie do IN VIA z propozycją wypożyczenia ich bursy po dokonaniu kapitalnego remontu. Postanowiły przeprowadzić go z własnych pieniędzy, bo bardzo zależy im na kontynuowaniu dzieła wychowawczego w tym obiekcie (z braku powołań musiały się wycofać z wielu placówek, sprzedały domy i tak uzyskały potrzebne fundusze).

Bursa, 6-piętrowy budynek, w tej chwili już wspaniale wyremontowany, znajduje się obok ich domu macierzystego przy Pestalozzistrasse, w samym centrum miasta. Jednym z motywów powierzenia IN VIA bursy był także fakt, że w tej organizacji pracują (jeszcze) siostry – szare urszulanki.

IN VIA przyjęło propozycję i zobowiązało się wyposażyć wnętrze, dostosowując wszystko do potrzeb młodzieży. Jednocześnie urządzono dom estetycznie, kolorowo, a nawet refleksyjnie – w wielu miejscach domu tak umieszczono różne detale, aby kierowały myśl ku wartościom, np. anioł nadziei w recepcji czy kartki z ważnymi słowami, przyklejone na schodach. W tworzeniu tych „dekoracji z przesłaniem” uczestniczyły także dziewczęta.

Na nowe miejsce przeniosła się cała bursa z Klarastrasse, razem z pracownikami i mieszkankami, a dla nas – s. Teresy i s. Bogumiły – rozpoczęła się budowa „katedry”: domu dla wspólnoty 105 dziewcząt.

Dnia 20 lipca 2011 r. odbyło się święto pożegnania starej bursy, która przez 55 lat służyła dziewczętom i młodym kobietom. Nasze Zgromadzenie prowadziło ją przez ostatnie 24 lata. Pracowały w niej: s. Ludwika Bielińska (zmarła kilka lat temu), s. Barbara Cholewa, s. Bogumiła Kucharska, s. Anna Flasza, s. Elżbieta Kardela, s. Zofia Leśniewska, s. Marzena Świetlik, s. Aneta Miś, a obecnie – s. Teresa Worobiej (od 14 lat) i s. Bogumiła Młynarczyk (od 18 lat).

W programie świętowania była Msza św. dziękczynna, a po niej wspomnienia z minionych lat (fragmenty kronik, filmy, fotografie). Wręczone zostały nagrody za najpiękniejszy „list pożegnalny” (główna nagroda – tygodniowy gratisowy pobyt w nowej bursie).

Przeprowadzka odbyła się w ciągu dwóch dni. Zabrałyśmy niewiele – cztery duże samochody. Zastałyśmy dom pełen robotników, którzy dokonywali „tylko” poprawek, ale ich prace trwały jeszcze kilka tygodni. Dom był więc prawie gotowy na 1 września, gdy wprowadziły się pierwsze mieszkanki, i szybko się zapełnił do ostatniego miejsca na początku października.

21 października 2011 r. odbyła się uroczystość poświecenia domu przez bp. Haselberga – biskupa pomocniczego Monachium. Obecni byli między innymi: budowniczowie bursy, siostry św. Rodziny, przedstawiciele miasta, zarząd i pracownicy IN VIA, kierownicy innych burs, siostry z innych zgromadzeń. Cieszyłyśmy się, że w tak ważnym dla nas momencie, zarówno w niełatwych początkach, jak i na uroczystości poświęcenia, była obecna nasza przełożona generalna m. Franciszka Sagun, i za tę obecność i wsparcie bardzo dziękujemy.

Pewien człowiek przechodził obok wielkiej budowy. Leżało tam dużo materiałów budowlanych, pracowało wielu robotników. Zapytał jednego z nich:

– Co robisz?

– Właśnie rozbijam te bloki kamienne na mniejsze części

– A ty? – pyta następnego.

– Ja buduję mur z tych kamieni – odpowiedział.

Idąc dalej spotkał kolejnego pracownika.

– A ty co robisz?

Zapytany popatrzył na stojącą już w połowie budowlę i odpowiedział z zachwytem:

– Ja buduję katedrę!

Uroczystość poświęcenia bursy była ukoronowaniem budowy domu z cegieł, a dla nas rozpoczął się etap budowania wspólnoty między pracownikami i z mieszkankami. Jest to etap budowania domu z „żywych kamieni” – etap, który właściwie nigdy się nie kończy. Tu jednak głównym Budowniczym jest Ten, który doskonale zna swoje „żywe kamienie”, a my cieszymy się, że możemy współpracować, gdy On tworzy z nich „katedrę”.

s. Bogumiła Młynarczyk

2011, Otwarcie nowej bursy w Monachium2011, Otwarcie nowej bursy w Monachium

Czytany 3070 razy