piątek, 15 lipiec 2011 08:34

Półkolonie w Szkole Średniej im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie

2011, Półkolonie w Czarnym Borze k. WilnaJuż po raz trzeci szare urszulanki prowadziły półkolonie letnie dla dzieci z polskiej szkoły w Czarnym Borze k. Wilna. Jest to miejscowość naznaczona obecnością św. Urszuli, o której trwa tam pamięć i która – piszą siostry – wspierała nas podczas tych półkolonii, sprawiając, że praca z dziećmi i współpraca z nauczycielami sprawiała wiele radości. W tym roku szczególnie patronował przedsięwzięciu także bł. Jan Paweł II. Półkolonie rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 8 lipca 2011 r. Uczestniczyło w nich 50 uczniów z kl. 0-V.

Wielu uczniów – trudnych wychowawczo, słabo zintegrowanych – pochodziło z rodzin dysfunkcyjnych. Dlatego naszym celem było stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtowanie prawidłowych nawyków i postaw, wyzwalanie aktywności twórczej dzieci, rozwijanie ich zainteresowań, integrowanie, budowanie poprawnych relacji z innymi, kształtowanie odpowiednich zachowań i cech charakteru umożliwiających samowychowanie.

Tematem tegorocznych spotkań były wakacje z bohaterami „Opowieści z Narnii”. Dzieciom bardzo się podobał ten film. Oglądały też „Podróż wędrowca do świtu”. Chciałyśmy, żeby te dwa tygodnie były dla dzieci czasem beztroski i integracji. Poprzez zabawę, wycieczki i konkursy miałyśmy zamiar przekazać im trochę wiedzy językowej, historycznej i literackiej na poziomie odpowiadającym ich wiekowi, ale i prawdę, że życzliwość, dobroć, wyrozumiałość, prawdomówność, niesienie pomocy innym, przezwyciężanie słabości – jest siłą w pokonywaniu zła i czyni życie szczęśliwym.

Uczniowie pracowali, tak jak w poprzednich latach, w trzech grupach pod opieką trzech nauczycielek: Grażyny Gołębiowskiej i dwóch sióstr: s. Anny Ciesielskiej z Milanówka i s. Barbary Białas z Lipnicy Murowanej. Pomagały również nauczycielki z tamtejszej szkoły. Siostry zamieszkały na plebanii w miejscowości Parudamina, oddalonej od szkoły w Czarnym Borze o 10 km.

Od  9.00 do 16.00 odbywały się zajęcia językowo-literackie, muzyczne, rekreacyjno-sportowe, teatralne, plastyczne oraz krajoznawcze. Doskonalono umiejętności plastyczne i recytatorskie oraz umiejętność posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie. Wspólna zabawa na powietrzu pozwalała integrować grupę. W programie półkolonii były też liczne konkursy: plastyczny („Moje marzenia”), teatralny („Poznajemy świat Narnii”), muzyczny, matematyczny (krzyżówki i zgadywanki „Gimnastyka szarych komórek”) oraz sportowy.

Jednodniowa wycieczka do Rygi była okazją do zwiedzenia pięknej starówki ryskiej, z zamkiem i placem katedralnym, ale też do kąpieli w morzu i spaceru plażą nad Zatoką Ryską. Na trasie wycieczki znajdowała się słynna litewska Góra Krzyży. Druga wycieczka odbyła się do Kowna. Natomiast uczniowie klas 0-II pojechali na zajęcia edukacyjno-rekreacyjne do Wilna, gdzie m.in. zapoznały się z historią miasta.

Uczestnicy półkolonii mieli zapewnione trzy obfite i smaczne posiłki, przygotowywane przez firmę cateringową: drugie śniadanie, dwudaniowy obiad z deserem i podwieczorek.

Zakończenie półkolonii 8 lipca było bardzo uroczyste. Rozpoczęło się wspólną modlitwą na leśnym cmentarzu, gdzie spoczywają nasze siostry, a potem w kościele czarnoborskim została odprawiona Msza św., w której uczestniczyli uczniowie, dyrekcja, rada pedagogiczna, władze starostwa, rodzice i mieszkańcy Czarnego Boru. Po wspólnej modlitwie wszyscy powrócili do szkoły, gdzie dzieci zaprezentowały gościom program artystyczny. Uczniom rozdano dyplomy i nagrody za udział w konkursach. Ponadto każdy uczestnik półkolonii otrzymał prezent: przybory szkolne, maskotki, słodycze i zabawki.

s. Anna Ciesielska

2011, Półkolonie w Czarnym Borze k. Wilna2011, Półkolonie w Czarnym Borze k. Wilna2011, Podziękowanie z Czarnego Boru

Czytany 2046 razy