niedziela, 25 wrzesień 2011 16:57

Powstaje nowa wspólnota szarych urszulanek we Francji

W dolinie Maurienne (Sabaudia – region na granicy francusko-włoskiej) 15 października 2011 roku zostanie otwarta nowa wspólnota urszulańska. W numerze wrześniowym kwartalnika „Sapey magazine” parafii Notre-Dame du Charmaix w Modane ukazał się artykuł tamtejszego proboszcza ks. Laurenta Roudila, zapowiadający przybycie do parafii trzech sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego.

DAR ZESŁANY Z NIEBA

Drodzy przyjaciele, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dołączą się do nas trzy siostry ze Zgromadzenia świętej Urszuli Ledóchowskiej. Zainspirowana przez Boga, Matka Założycielka, widząc potrzeby ludzi swojej epoki, szczególnie dzieci i najbiedniejszych, założyła nową gałąź sióstr urszulanek, która została zaaprobowana przez Rzym w 1920 roku. W krótkim czasie przyłączyły się do niej setki sióstr. Matka Urszula otworzyła domy w Polsce, we Włoszech, a następnie w 1930 roku we Francji. Miłość ku Chrystusowi inspirowała ją do miłowania każdej napotkanej osoby bez względu na różnice wyznania, poglądów czy pozycji społecznej. Zmarła w 1939 roku w Rzymie. Po jej śmierci ludzie mówili: „Umarła święta”. 20 czerwca 1983 roku Jan Paweł II beatyfikował Matkę Urszulę, a następnie kanonizował ją w 2003 roku. Dzisiaj Zgromadzenie liczy około 900 sióstr obecnych w 14 krajach i wkrótce, razem ze wspólnotą sióstr w Modane, będzie we Francji pięć domów szarych urszulanek.

Wkrótce przyjmiemy z wielką radością trzy duchowe córki św. Urszuli Ledóchowskiej: siostrę Małgorzatę (65 lat, 25 lat pracowała w Brazylii i 17 lat we Francji), siostrę Renatę (38 lat) i siostrę Grażynę (42 lata), które pracowały kilka lat w Taizé.

Już od pięciu lat czekamy na przybycie sióstr zakonnych do naszej parafii. W marcu tego roku, za jednomyślną zgodą rady parafialnej, zwróciłem się ponownie w tej sprawie do diecezji. Ksiądz Bianchi (wikariusz generalny, odpowiedzialny za zgromadzenia zakonne w diecezji Chambèry) powiedział mi, że tym razem moja prośba zbiegła się z propozycją sióstr urszulanek. Czy nie jest to znak Opatrzności Bożej?

„Bądźcie święte, a z łatwością przyciągniecie dusze do Boga” – mówiła św. Urszula Ledóchowska.

Trzy siostry urszulanki poznamy podczas pielgrzymki do Charmaix. Następnie od 15 października zamieszkają na plebanii w Avrieux, do momentu ukończenia prac remontowych na drugim piętrze domu parafialnego.

Siostry, które 15 października 2011 roku rozpoczynają misję w Modane, proszą o modlitwę, żeby umiały dobrze służyć Panu Bogu i ludziom w nowym środowisku.

Czytany 2349 razy