niedziela, 14 sierpień 2011 15:24

Wakacje dzieci z urszulańskiego Ogniska Wychowawczego w Łodzi

2011, Ognisko Wychowawcze z Łodzi na koloniachWakacje są szczególnie trudnym okresem dla dzieci z rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej – mniej czy bardziej zawinionej. Dzieci z takich rodzin, pozbawione opieki, czas wolny organizują sobie samodzielnie. Spędzają go w centrach handlowych i na ulicach, gdzie narażone są na różne niebezpieczeństwa. Już od paru lat – pisze s. Krystyna Sala – dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta i innych sponsorów organizujemy dla tych dzieci wypoczynek wakacyjny w formie kolonii i półkolonii.

Po zakończeniu roku szkolnego, 27 czerwca 2011 r., grupa 20 dzieci z Ogniska Wychowawczego Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi przy ul. Obywatelskiej wyjechała na kolonie do Zakopanego. Trwały one do 8 lipca i przebiegały pod hasłem: „Moje wymarzone wakacje w górach”. Celem był aktywny wypoczynek dzieci. Atrakcyjne zajęcia, spacery i wycieczki pozwoliły im oderwać się od codziennych niedostatków, a także niekorzystnych wpływów najbliższego środowiska rodzinnego i ulicy.

Tegorocznym koloniom towarzyszyły słowa bł. Jana Pawła II: „W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się, uznawać własną małość wobec oblicza majestatu i dostojeństwa gór”.

Dzieci poznały styl budownictwa regionu zakopiańskiego i najważniejsze zabytki, takie jak: kościoły, Cmentarz na Pękowym Brzysku, słynne wille, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Z kolei w Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego oraz w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego mogły zapoznać się z kulturą Podhala, roślinnością, zwyczajami ludowymi, strojem góralskim... Organizowane były wycieczki w góry i w doliny śladami Jana Pawła II oraz do miast związanych z Papieżem (Kraków, Łagiewniki, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska).

Przeżycia były utrwalane w formie plastycznej, fotograficznej, w pamiętnikach i w kronice kolonii. Różne gry i zabawy integrowały zróżnicowaną wiekowo grupę. Dzieci rywalizowały między sobą o nagrodę kolonijną – „Janosikową ciupagę”.

s. Krystyna Sala

2011, Ognisko Wychowawcze z Łodzi na koloniach

Czytany 2434 razy