poniedziałek, 21 listopad 2011 13:19

Wiadomości z Filipin

2011, FilipinyAdopcja na odległość i sobotnie spotkania z adoptowanymi w ten sposób dziećmi i ich rodzinami ładnie się rozwijają – pisze s. Wioletta Sobiesiak. S. Honey Mae jest odpowiedzialna za całość a pozostałe siostry całym sercem współpracują i potrafią się nieźle zorganizować. Wielką pomocą w domu jest s. M. Salome, która pomaga mi w spotkaniach z postulantkami z zakresu katechizmu, robiąc to z oddaniem i kompetencją, uczy też s. Martę języka angielskiego i zbiera materiały do pracy magisterskiej z katechetyki. Zobaczymy, czy uda się jej napisać i obronić pracę do kwietnia 2012 r.

Nawiązałyśmy kontakt z parafią. Zarówno juniorystki, jak i postulantki będą brały udział w prowadzeniu rekolekcji w gimnazjum oraz współpracowały jako animatorki w czasie organizowanego przez naszą parafię forum dla młodych ze wszystkich okolicznych szkół średnich.

Nasza diecezja 24-25 listopada tego roku będzie obchodziła 50-lecie istnienia. Przez ostatnie trzy lata trwały przygotowania do tego jubileuszu. W czasie uroczystości ks. biskup L. Tagle, już jako arcybiskup, będzie żegnał diecezję Imus (został mianowany przez Ojca Świętego arcybiskupem stolicy – Manili), a 12 grudnia w katedrze w Manili odbędzie się inauguracja jego posługi jako nowego arcybiskupa.

Kontynuujemy również nasze apostolstwo w więzieniach. Mamy kilka osób, które wiernie z nami współpracują. Duszpasterstwo więzienne przybrało konkretny kształt. Przyjeżdżają do mnie księża i wolontariusze z innych parafii, na terenie których również znajdują się więzienia, aby pomóc im w organizacji tego rodzaju apostolstwa. Wystarczy podać im kilka pomysłów, jak prowadzić spotkania z więźniami, dodać kilka słów zachęty – i sami zabierają się do akcji.

W jednym z więzień w Imus 30 października odbyło się sympozjum, na które zaproszono czterech sędziów, diecezjalnego duszpasterza więzień i koordynatorów z różnych więzień. Ja również otrzymałam zaproszenie na to spotkanie. Rozpoczęło się ono Mszą św., w której brali udział zarówno więźniowie, jak i cały personel strażników, z władzami na czele. Po Mszy św. wręczono dyplomy uznania od CBCP (Komisja Episkopatu Filipin) za zaangażowanie w duszpasterstwo więzienne. Z naszej diecezji otrzymały je dwie osoby – ku mojemu zdziwieniu i zaskoczeniu zostało wyczytane moje nazwisko…

s. Wioletta Sobiesiak

2011, Filipiny2011, Filipiny2011, Filipiny

Czytany 1724 razy