sobota, 30 lipiec 2011 20:41

Wśród stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2011, Obóz dla stypendystów FDNTOd 15 do 26 lipca 2011 roku 1300 młodych osób uczestniczyło w obozie dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zorganizowanym w tym roku w Bydgoszczy. Były z nimi nasze siostry. W jednym z ośrodków, którym kierowała s. Beata Kruszona, przebywało 113 stypendystów, zakwaterowanych w bydgoskim Technikum Elektronicznym. Byli to uzdolnieni licealiści, pochodzący z niezbyt dobrze sytuowanych rodzin, z diecezji: pelplińskiej, płockiej, poznańskiej, przemyskiej i radomskiej.

Przez 10 dni młodzież poznawała Bydgoszcz, brała udział w wykładach i ćwiczeniach na wyższych uczelniach, zwiedzała z przewodnikami miasto, uczestniczyła w „grach miejskich” (podchody w mieście), pływała tramwajami wodnymi po Brdzie. Stypendyści mieli także możliwość zmierzyć się ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych na stadionie Zawiszy Bydgoszcz.

„Oprócz tego typu atrakcji – pisze s. Beata Kruszona – mieliśmy każdego dnia rano wspólną jutrznię, a także w pięknej oprawie liturgicznej codzienną Eucharystię. Młodzież miała swój dzień skupienia z konferencją, adoracją i spowiedzią. Był także – po raz pierwszy na obozie – „próbny” Dzień Papieski, z którego pomysły stypendyści mogą wykorzystać w październiku w swoich miastach czy szkołach.

Na obozie był też czas na zabawę integracyjną, koncert na rynku i dyskotekę na zakończenie. W programie przewidziano również wycieczki do miejsc szczególnych, takich jak kościół, w którym ostatnią Mszę św. sprawował bł. ks. Jerzy Popiełuszko; Fordon – miejsce stracenia setek znaczących dla miasta i narodu osób w czasie II wojny światowej; Toruń, do którego urządziliśmy pociągiem całodzienną wyprawę. Wspaniała młodzież potrafiła oczarować wszystkich kulturą”.

2011, Obóz dla stypendystów FDNT2011, Obóz dla stypendystów FDNT2011, Obóz dla stypendystów FDNT2011, Obóz dla stypendystów FDNT

Czytany 2064 razy