czwartek, 19 maj 2016 16:03

abp Marek Jędraszewski - Obrazki z Pniew – i nie tylko

abp Marek Jędraszewski

Obrazki z Pniew - i nie tylko

Wydawnictwo Pallottinum

Poznań 2016

wydanie III

Ze Słowa wstępnego do III wydania:

Do Pniew przyprowadziła mnie ponad trzydzieści lat temu bł. Urszula Julia Ledóchowska. Chciałem wówczas w utworzonym przez Nią domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego poznać bliżej Osobę, którą w dniu 20 czerwca 1983 roku na poznańskich Łęgach Dębińskich Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy...

Wizyta w pokoju, który po raz ostatni opuściła w dniu 25 kwietnia 1939 roku, modlitwa przy Jej sarkofagu, a przede wszystkim rozmowy z siostrami, którą Ją jeszcze osobiście spotkały, zwłaszcza z Matką Andrzeją Górską i jej rodzoną siostrą, s. Urszulą Górską, sprawiły, że nieoczekiwanie znalazłem się pod wielkim wrażeniem Jej osobowości: światłej zakonnicy, żarliwej patriotki i wiernej córy Kościoła...

(...) Kierowany wyobraźnią, a jeszcze bardziej sercem, starałem się odgadnąć Jej przeżycia, gdy po raz pierwszy, w 1919 roku, znalazła się w tym wielkopolskim miasteczku - w Pniewach. Owocem moich przemyśleń stała się literacka miniaturka, którą zwięźle zatytułowałem jednym słowem: "Pniewy". Z biegiem czasu powstawały kolejne miniaturki, które złożyły się na całość opublikowanej w 1992 roku książeczki noszącej tytuł Obrazki z Pniew. Jedenaście lat później ukazała się jej druga wersja pod tytułem Obrazki z Pniew - i nie tylko, poszerzona o rozdzialik "Święta", związany z kanonizacją św. Urszuli Julii Ledóchowskiej, której dokonał w dniu 18 maja 2003 roku w Rzymie Jan Paweł II. (...)
Natomiast kolejnym wydarzeniem oficjalnego wpisywania św. Urszuli Julii Ledóchowskiej w dzieje Pniew stała się Uchwała Rady Miejskiej z dnia 25 czerwca 2015 roku, w 150. rocznicę Jej urodzin, o wyborze na Patronkę tej miejscowości.
Zapewne związane z tą Uchwałą uroczystości będą wspaniałą okazją do wielkiej radości przeżywanej przez całe Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, przez Archidiecezję Poznańską i same Pniewy. Niech skromnym przyczynkiem do tej radości stanie się trzecie wydanie tej książeczki.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Możliwość zakupu książki: Wydawnictwo Pallottinum

Czytany 1047 razy Ostatnio zmieniany sobota, 20 styczeń 2018 15:07