środa, 14 grudzień 2011 16:37

Adwentowe czuwanie ze św. Urszulą w Modane

2011, Modane (Francja)Pierwsze tygodnie życia naszej wspólnoty we francuskiej miejscowości Modane mijają bardzo intensywnie. Jesteśmy wciąż mile zaskakiwane otwartością mieszkańców i ich życzliwością. Możemy powiedzieć, że faktycznie, z wieloma osobami tworzą się prawdziwe więzi, czy to dzięki wspólnej modlitwie, czy też dzięki zwykłym, codziennym spotkaniom.

W czasie Adwentu pragnęłyśmy zaprosić mieszkańców parafii do przeżycia jednodniowych rekolekcji, które nazwałyśmy „Czuwaniem adwentowym ze św. Urszulą”. Na dzień rekolekcji przewidziałyśmy sobotę 10 grudnia. Rozpoczęliśmy wspólną jutrznią, a po niej, w krótkiej konferencji, rozwinęłyśmy myśli św. Urszuli, które mogłyby być najbardziej pomocne w dobrym przeżyciu czasu Adwentu. Przewijał się temat zaufania Bogu w trudnościach, nadziei, pokory, pokuty, modlitwy… Ci, którzy podjęli z nami to skupienie, rzeczywiście, głęboko przyjęli refleksje św. Urszuli. Po półgodzinnej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie był czas na dzielenie się swoimi refleksjami. Już na modlitwie wszyscy otrzymali przygotowane na kartce myśli św. Urszuli z konkretnymi pytaniami.

Dzielenie się w grupie było bardzo spontaniczne i zwyczajne. Czułyśmy, że spotykamy się w gronie bliskich osób. Szczególnie często przewijał się temat zaufania, zwłaszcza zaufania Bogu w chwilach trudnych, w chwilach niepewności. Bardzo bliskie stały się słowa św. Urszuli: Ufajcie, dzieci moje, ufajcie, choćby horyzont życia był czarny jak noc, ufajcie. Matka Urszula ujęła swoim praktycznym spojrzeniem na życie, radami, które okazują się wciąż pomocne i aktualne, choć spisane tak dawno.

Owoce naszej modlitwy i dzielenia się oddałyśmy Panu w czasie Mszy św. Cały dzień zakończył się wspólnym posiłkiem, tzw. repas partagé, na który każdy przyniósł ze sobą coś do jedzenia i dzielił się z innymi.

Choć niewiele osób uczestniczyło w tym czuwaniu, dla nas była to prawdziwa radość, zwłaszcza że wszyscy potwierdzali, jak ważne jest, by w czasie Adwentu była możliwość przedłużonej modlitwy i refleksji, i jak bliska im się stała św. Urszula.

Siostry z Modane

2011, Modane (Francja)2011, Modane (Francja)

Czytany 3396 razy