czwartek, 04 październik 2012 10:14

25 lat służby szarych urszulanek u Matki Bożej Ludźmierskiej

2012, Jubileusz 25-lecia szarych urszulanek w LudźmierzuUśmiechnięta Apostołka Ewangelicznej Dobroci – takim określeniem nazwał św. Urszulę Ledóchowską Gdańsk, oczekując na Zaspie na przyjazd Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku. Wtedy właśnie do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego przyszło zaproszenie, aby siostry podjęły służbę w Sanktuarium Uśmiechniętej Gaździny Podhala. Być może sercom mieszkańców tej trudnej, skalistej ziemi potrzebna była pogoda ducha, zadana urszulankom przez założycielkę – św. Urszulę.

Przyjechałyśmy w roku przygotowań do srebrnego jubileuszu koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej, gdy 200 kopii figury Matki Bożej peregrynowało wśród tutejszych rodzin. W tym roku intensywnie przygotowujemy się razem z całym Kościołem ludźmierskim – podczas trwającego Roku Jubileuszowego – do obchodów złotych godów koronacji.

Jesteśmy więc w Ludźmierzu od 25 lat, ćwierć wieku, budując wspólnotę parafialną z góralskimi rodzinami i przyjmując pielgrzymów wędrujących szlakami bł. Jana Pawła II.

Dwa lata po podjęcia przez urszulanki zadań w parafii ludźmierskiej przez Podhale pielgrzymowały relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, wracające do Polski 50 lat po jej śmierci w Rzymie. Relikwie nawiedziły bazylikę ludźmierską 18 maja 1989 roku.

15 lat temu razem przygotowywaliśmy się do przyjazdu Ojca Świętego Jana Pawła II i wspólnie modliliśmy się wraz z Piotrem naszych czasów modlitwą różańcową – modlitwą, którą urszulanki odmawiają codziennie, otaczając nią różne trudne sprawy zawierzane nam przez spotykanych ludzi.

Przed 9 laty razem radowaliśmy się kanonizacją Urszuli Ledóchowskiej, a w ubiegłym roku beatyfikacją Jana Pawła II i otrzymaniem przez parafię relikwii bł. Papieża Polaka.

Jesteśmy świadkami rozwoju Sanktuarium, pogłębiania wiary tutejszego ludu, otwierania się pielgrzymich serc, przybywających do Gaździny Podhala nie tylko z naszej ojczyzny, ale i z różnych stron świata.

W najbliższą niedzielę, 7 października, obchodzoną jako niedziela Matki Bożej Różańcowej, pragniemy podziękować Bogu za 25 lat naszej posługi w Ludźmierzu. Chcemy też dziękować za spotykanych tutaj ludzi, parafian i pielgrzymów. Każdego, począwszy od kapłanów, nosimy głęboko w naszych sercach i otaczamy modlitwą. Podczas Eucharystii o godz. 9.00 chcemy ze wszystkimi, od których doświadczamy wiele dobra, trwać na dziękczynieniu. Zapraszamy więc do wspólnej modlitwy.

A jeśli w czymś nie dopełniłyśmy dobra i piękna, prosimy o wybaczenie. Módlmy się za siebie nawzajem i działajmy wspólnie dalej na chwałę Boga samego.

Siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego z Ludźmierza

2012, Jubileusz 25-lecia szarych urszulanek w Ludźmierzu2012, Jubileusz 25-lecia szarych urszulanek w Ludźmierzu2012, Jubileusz 25-lecia szarych urszulanek w Ludźmierzu

Czytany 2764 razy