niedziela, 03 czerwiec 2012 17:13

25-lecie Miejskiego Hospicjum Płockiego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej

2012, Portret św. Urszuli w Hospicjum Miejskim w Płocku2 czerwca 2012 r. Miejskie Hospicjum Płockie świętowało 25-lecie istnienia. Stało się to okazją do podziękowania Panu Bogu za zaangażowanie w ciągu ćwierćwiecza wielu ludzi, którzy poświęcali czas i siły, żeby ulżyć cierpieniu sióstr i braci, będących na ostatnim etapie życia. Mszę św. w płockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która zgromadziła kilkudziesięcioosobowe grono współpracowników i wolontariuszy tego dzieła, celebrował kapelan hospicjum ks. Romuald Andruszkiewicz. Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego reprezentowała s. Małgorzata Krupecka.

Dyrektor Domu Księży Emerytów ks. Hubert Komorowski przypomniał w homilii trudne początki tego jednego z pierwszych hospicjów w Polsce (ósmego), powstałego dzięki wrażliwości i zaangażowaniu kilku osób, wśród których wymieniana była zwłaszcza dr Grażyna Przybylska-Wendt. Ich zapał – wspierany z nieba przez świętą Patronkę – sprawił, że udało się najpierw założyć hospicjum domowe, potem zarejestrować Stowarzyszenie, a potem zdobyć pomieszczenia na hospicjum stacjonarne. Zwracając się do aktualnych współpracowników hospicjum, kaznodzieja przypomniał myśl św. Urszuli: „Bóg sobie zarezerwował prawo uświęcania ludzi przez krzyż, a nam zostawił słodkie zadanie pomagać innym w wędrówce drogą krzyżową”.

Tomasz Korga, prezes Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockie” pw. św. Urszuli Ledóchowskiej – z pomocy którego korzysta rocznie około 500 chorych i ich rodzin – podsumował dotychczasowe osiągnięcia, ale i z niepokojem mówił o niekorzystnych pomysłach ustawodawczych rządu, zagrażających finansowej kondycji dzieła, opierającego się w dużej mierze na przekazywanym mu odpisie 1 procenta z podatku.

Życzymy Hospicjum Miejskiemu w Płocku dalszych udanych działań w szlachetnej służbie nieuleczalnie choremu człowiekowi.

Na zdjęciu: portret św. Urszuli Ledóchowskiej w płockim hospicjum.

Czytany 2445 razy