sobota, 22 grudzień 2012 12:12

Adwentowo w przedszkolach

Adwent – to w naszych przedszkolach czas refleksji dla rodziców przedszkolaków, spotkań dzieci ze  św. Mikołajem, a potem pięknych jasełek.

2 grudnia w urszulańskim przedszkolu w Lublinie przy ul. Orlanda Adwent zaczął się wspólną Eucharystią z udziałem, sióstr, personelu przedszkola, rodziców, dzieci i naszych sąsiadów – pisze s. Danuta Ciura. Wszyscy modlili się o jak najlepsze wykorzystanie tego czasu. Podczas homilii kapłan zwrócił uwagę na dwa wymiary oczekiwania: przygotowanie do liturgicznych obchodów Świąt Bożego Narodzenia i przygotowanie na ostateczne przyjście Pana. Uwrażliwił słuchających na konieczność wyjścia na pustynię, wejścia w samotność serca – po to, by zobaczyć, co przeszkadza w żywej relacji z Jezusem. Pokazał, iż gotowość na spotkanie Pana to przeżycie dnia dzisiejszego najpiękniej, jak potrafię, zgodnie z tym, do czego jestem powołany. Prośby i podziękowania zanoszone były do Boga za wstawiennictwem św. Urszuli. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli ucałować relikwie Świętej i „wyszeptać jej na ucho swoje prośby”. Dalszy ciąg spotkania po Mszy św. miał charakter dzielenia się, refleksji i dyskusji na temat: wiara w moim życiu. Wraz z ks. Bogusławem Laskowskim, paulistą, rodzice zastanawiali się, jak umacniać i pielęgnować swoją wiarę, w jaki sposób przekazywać ją dzieciom, jak uczyć ich karmienia się słowem Bożym. Ks. Bogusław przedstawił również piramidę wartości w życiu wewnętrznym, ukazując właściwą hierarchię: łaska uświęcająca, łączność z Bogiem – osobista modlitwa, obowiązki stanu, obowiązki zawodu, zaangażowanie społeczne, hobby, rozrywka.

 

Z kolei 6 grudnia był dniem pełnym oczekiwania – opowiada dalej s. Danuta. Święty Biskup i w tym roku nie zawiódł dzieci. Odwiedził przedszkolaków i przyniósł oprócz prezentów wiele radości i dobrych, ciepłych słów. Mikołaj chętnie rozmawiał z dziećmi, słuchał wierszy i piosenek. Zwrócił uwagę dzieci na to, jak ważny jest czas Adwentu, który ma przygotować nasze serca do spotkania z Najważniejszym Gościem – Panem Jezusem.

 

O wizycie św. Mikołaja w urszulańskim przedszkolu w wielkopolskich Sokolnikach napisała nauczycielka grupy starszaków p. Maria Starosta: 6 grudnia od rana padał śnieg, a w przedszkolu dzieci nasłuchiwały, czy nie słychać dzwonka św. Mikołaja. Niezwykły gość nareszcie pojawił się w zaśnieżonym ogródku i zapukał w okno. Dzieci powitały go piosenką, tańcem i specjalnie przygotowanymi na tę okazję wierszykami. W zamian za to Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami i łakociami. Rozmawiając z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz starszych. Przestrzegł największych psotników. Dzieci chętnie pozowały ze Świętym Biskupem do pamiątkowego zdjęcia.

 

A potem przyszła pora jasełek. Co działo się w przedszkolu w Sokolnikach Wielkich, opowiada s. Barbara Milewska: Spotkaliśmy się w piątek 14 grudnia i w niedzielę 16 grudnia w urszulańskiej kaplicy, aby podziwiać talenty naszych małych aktorów. I dzieci, i dorośli byli zaskoczeni liczną obecnością rodziców, babć i dziadków oraz zaproszonych gości. Jeden z małych aniołków, stojąc na scenie, zaskoczony liczna widownią – gdyż dzieci ćwiczyły jasełka w pustej kaplicy – spytał: „A te wszystkie ludzie co tu robią?”. Zadowolił się wyjaśnieniem, że przyszli posłuchać, jak maluszki śpiewają Dzieciąteczku kolędy. Jasełka miały na celu wprowadzenie wszystkich – i małych aktorów, i widzów – w klimat Bożego Narodzenia. Chyba się udało. Dorośli zasłuchani, zamyśleni i oczarowani dziećmi wyszli z kaplicy wzruszeni, a dzieci wracały jeszcze późnej do przeżywanych i granych treści.

 

15 grudnia do przedszkola w Lublinie przy ul. Orlanda zawitały śnieżnobiałe Anioły, Trzej Królowie z dalekiej krainy, weseli pastuszkowie, Józef z Maryją i oczywiście dzieci – pisze s. Danuta Ciura. Duża sala zamieniła się w stajenkę. Do Dzieciątka przychodziły grupy dzieci, które z wielkim przejęciem odgrywały swoje role. Pięknie śpiewały kolędy i pastorałki, by przywitać Maleńkiego. Występami byli przejęci także rodzice, ponieważ niektórzy po raz pierwszy widzieli swoje dzieci na scenie. Rodzice przygotowywali stroje dla swych pociech i spisali się na medal. Na zakończenie dzieci otrzymały olbrzymie brawa, a także figurki Dzieciątka Jezus jako wyraz najserdeczniejszych życzeń i duchowej bliskości przedszkola z wszystkimi rodzinami. Po południu 16 grudnia, w III niedzielę Adwentu – niedzielę radości, odbyły się jasełka w grupie starszaków. Dzieci były bardzo przejęte i występowały na scenie z wielkim zaangażowaniem, niektóre nieco nieśmiało, inne bardzo odważnie.

 

Czytany 2543 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 15:10