piątek, 09 listopad 2012 17:29

Dzieci z częstochowskiego przedszkola obejrzały wystawę o życiu św. Urszuli

2012, CzęstochowaW niedzielę rozpoczynającą Tydzień Wychowania – 16 września 2012 roku – urszulanki z częstochowskiej wspólnoty mieszkającej przy ul. K. Pułaskiego uczestniczyły z s. Justyną Oleś z Łodzi, przełożoną centrum łódzko-sieradzkiego, we mszach św. w archikatedrze częstochowskiej, mówiąc o św. Urszuli jako wielkim pedagogu i patronce wychowawców.

S. Justyna opowiadała o życiu Świętej i jej modelu wychowania, a także o rodzinie Ledóchowskich, która wydała wielu wybitnych Polaków. Obecni w katedrze mieli też możliwość obejrzeć wędrującą od trzech lat po Polsce wystawę „Moją polityką jest miłość”. Po mszy św. dla dzieci został ogłoszony konkurs wiedzy o św. Urszuli, a następnego dnia, po spotkaniu z s. Beatą, która opowiadała o dzieciństwie Julii Ledóchowskiej, konkurs został rozstrzygnięty i rozdano nagrody.

Ks. proboszcz Stanisław Gębka podkreślił, że w rodzinie Ledóchowskich wiara realizowana była w uczynkach, i zaapelował, by brać przykład ze Świętej, tak aby wszyscy widzieli, że wiara jest naszą radością.

Wystawa pozostała w częstochowskiej archikatedrze prawie miesiąc, a później towarzyszyła Międzynarodowemu Kongresowi Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii w Akademii Polonijnej w Częstochowie. Ponieważ Akademia Polonijna mieści się przy ul. K. Pułaskiego, naprzeciwko naszego przedszkola, poszłyśmy z dziećmi obejrzeć tam wystawę. Okazało się, że przedszkolaków wystawa bardzo zainteresowała. Wysłuchały opowiadania o życiu Świętej, z ciekawością oglądały zdjęcia, zadawały pytania. Na koniec zostały zachęcone do dobrego życia, aby spotkać się z naszymi świętymi Patronami w niebie.

Wystawa powędrowała już z Częstochowy do parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu i pozostanie tam prawie do końca listopada.

s. Beata Kruszona

Czytany 1882 razy