sobota, 28 kwiecień 2012 00:01

I Diecezjalne Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w Koszalinie

2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w KoszalinieNa ten wyjazd – mówią siostry urszulanki ze Słupska – czekaliśmy z utęsknieniem. Z parafii NSJ w Słupsku 14 kwietnia 2012 roku wyruszył do Koszalina 50-osobowy autokar, a w nim trzy wspólnoty ERM-u: z parafii św. Jacka – z s. Marianną, z Siemianic – z panią Elą oraz z parafii NSJ – z s. Lidią. Każda wspólnota zabrała ze sobą wcześniej przygotowany plakat z hasłem „Kościół naszym domem” oraz transparent informujący, z jakiej jest parafii.

Zgodnie z planem – pisze s. Lidia – dotarliśmy do parafii św. Wojciecha w Koszalinie, dokąd przyjechało 25 wspólnot z animatorami i kapłanami z terenu całej diecezji. Ku naszej radości na miejsce spotkania dotarło 350 dzieci.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.30 wspólnymi śpiewami i przygotowaniem do Mszy św., którą celebrował ks. bp Edward Dajczak wraz z przybyłymi kapłanami. Eucharystia była wyjątkowa, co podkreślił proboszcz gościnnej parafii ks. Andrzej Hryckowian. Na przywitanie powiedział, że było jego marzeniem, żeby cały kościół był wypełniony dziećmi, które kochają Jezusa Eucharystycznego. Biskup podczas kazania również wyraził radość i zachęcał do bycia wiernymi świadkami i apostołami Jezusa. Podczas Eucharystii nałożył chusty ponad 100 nowym eremitom.

Na zakończenie Mszy św. dzieci pięknie podziękowały, ofiarowując kosz owoców. Diecezjalny moderator ERM-u ks. Marcin Piotrowski czuwał – jako główny organizator – nad całością.

Potem, trzymając w ręku transparenty, udaliśmy się do pobliskiej szkoły, gdzie jedna ze wspólnot wystąpiła z przedstawieniem pt. „Słowik i król”, a słupska wspólnota s. Marianny – z krótką prezentacją o Eucharystycznym Ruchu Młodych. Następnie odbyły się wcześniej zapowiedziane konkursy z nagrodami. Można też było zjeść ogromną bułkę z ciepłą kiełbaską, popijając sokiem. Tak posileni, włączyliśmy się we wcześniej zapowiedziane konkursy, rysowanie na kartkach lub kredą przed szkołą, lepienie z plasteliny oraz zawody sportowe w sali gimnastycznej. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami i kubkami z emblematami Euro 2012 oraz czekoladkami.

O godz. 14.45 podziękowaliśmy ks. Marcinowi, a każda wspólnota od nas – sióstr urszulanek – otrzymała przesłanie św. Urszuli Ledóchowskiej, która patronowała temu spotkaniu. Tego dnia była piękna, słoneczna pogoda, którą uznaliśmy za dar od Pana Boga. Szczęśliwi i wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego spotkania, ruszyliśmy w drogę powrotną do naszych parafii.

s. Lidia Jelińska

Spotkanie zostało zauważone przez Katolicką Agencję Informacyjną. W depeszy agencyjnej KAI-u odnotowano:

I Diecezjalne Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych

alg, Koszalin, 2012-04-14

Około 350 dzieci i młodzieży z terenu całej diecezji uczestniczyło w I Diecezjalnym Spotkaniu Eucharystycznego Ruchu Młodych w Koszalinie. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w parafii pw. św. Wojciecha, której przewodniczył bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Podczas Eucharystii ponad 100 osób z rąk ordynariusza otrzymało żółte chusty i tym samym zostali oficjalnie włączeni w ERM.

Bp Dajczak w homilii zachęcał dzieci i młodzież do naśladowania Chrystusa, który z miłością podchodził do każdego człowieka, chorego, cierpiącego i biednego. „Bądźcie lepsi dla swoich rówieśników, rodziców i rodzeństwa. Jesteście trzynastymi apostołami, więc naśladujcie ich. Między tamtymi uczniami, a wami są dwa tysiące lat różnicy, ale i wy odważnie stawajcie z miłością przed swoimi rówieśnikami” – apelował bp.

Hierarcha życzył zebranym, by odkrywali istotę Eucharystii: „Nasza Galilea, gdzie spotykamy zmartwychwstałego Jezusa, jest podczas każdej Eucharystii. Jak do takiego spotkania z Jezusem dojdzie, to potem tę miłość niesiemy innym, zaczynamy się nią dzielić, zmienia się nam serce i tego wam życzę. W ERM macie niezwykłą szansę i dar bycia częściej blisko Jezusa, niż ktokolwiek, a owocem tej bliskości będzie przemiana waszych serc” – tłumaczył bp.

Na zakończenie Eucharystii bp Dajczak zaprosił uczestników spotkania na obchody 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, które rozpoczną się 18 maja IX Kongresem Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, a zakończą następnego dnia uroczystościami na stadionie Gwardii w Koszalinie.

Eucharystyczny Ruch Młodych w całej diecezji aktualnie zrzesza prawie 380 członków. „Dzieci zrzeszone we wspólnocie poznają Ewangelię, żyją Ewangelią, adorują codziennie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To ich zadanie, by jako trzynasty apostoł być przy Jezusie, ale też krzewić swoją wiarę w scholach, wśród ministrantów, swoim stylem życia pokazywać, że wierzą, iż Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Marcin Piotrowski, diecezjalny duszpasterz dzieci i ERM.

W programie spotkania w Zespole Szkół nr 11 w Koszalinie były jeszcze śpiewy i zabawy, przygotowane dla dzieci przez rodziców i opiekunów wspólnoty.

Eucharystyczny Ruch Młodych powstał przed II wojną światową we Francji, a w Polsce założyła go św. Urszula Ledóchowska 1 stycznia 1925 roku. Do ERM przyjmowane są dzieci po Pierwszej Komunii św. Znakami ERM są żółta chusta, krzyż otoczony kołem z napisem „Króluj nam Chryste” oraz specjalny krzyżyk nawiązujący do znaku pierwszych chrześcijan. W Polsce istnieje w 28 diecezjach i skupia ok. 13 tysięcy dzieci i młodzieży.

2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie2012, I Diecezjalne Spotkanie ERM w Koszalinie

Informacja i zdjęcia na stronie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Czytany 2387 razy