poniedziałek, 29 październik 2012 13:18

Jubileusz urszulanek w Paradyżu

2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu6 października 2012 roku urszulanki w Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Paradyżu świętowały 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza pracowało tu 18 sióstr, z których już cztery odeszły do domu Ojca (wśród nich s. Elżbieta Walczak, która zmarła w wieku 35 lat). Siostry od samego początku otaczane były – i są nadal – szacunkiem przez profesorów i alumnów.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, sprawowaną w pięknie odnowionym kościele seminaryjnym przez ks. bpa Tadeusza Lityńskiego oraz księży profesorów i wychowawców. Ks. dr Jarosław Stoś, rektor seminarium, podziękował siostrom za ich cichą, ale znaczącą, ważną wychowawczo, obecność we wspólnocie seminaryjnej. Ks. biskup natomiast w czasie homilii wspominał atmosferę i nową jakość posiłków, które wprowadziły siostry urszulanki już od pierwszych dni swojej pracy w Paradyżu (ks. bp był wówczas diakonem i doskonale zapamiętał smak zupy mlecznej serwowanej przez siostry).

Po wspólnej modlitwie udaliśmy się do refektarza seminaryjnego, udekorowanego kolorowym hasłem „Dziękujemy, że jesteście” i balonikami. Po przemówieniu dziekana kleryków każda z obecnych sióstr obdarowana została kwiatami przy wielkich brawach zebranych. Kolejną częścią spotkania była prezentacja multimedialna o św. Urszuli Ledóchowskiej i życiu zakonnym, przygotowana przez s. Danutę Sakowicz, oraz lektura fragmentów kroniki domu urszulańskiego w wykonaniu s. Justyny Wiench, przełożonej centrum poznańskiego. Były też wspomnienia s. Kingi Bukowskiej, pracującej przez kilka lat w seminarium, oraz świadectwa księży profesorów o spotkaniach z urszulankami na różnych etapach ich życia. Być może wspólny śpiew przy gitarze, zaproponowany przez siostry, sprawił, że klerycy odważyli się zadawać siostrom pytania dotyczące zgromadzenia, życia zakonnego, indywidualnej drogi powołania. Na koniec wszyscy otrzymali cukierka z myślą św. Urszuli.

s. Justyna Wiench

O jubileuszu na stronie seminarium paradyskiego

2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu2012, Jubileusz urszulanek w Paradyżu

Czytany 2279 razy