poniedziałek, 09 styczeń 2012 06:44

Kamieniec Podolski na ESM w Berlinie

Kamieniec Podolski na ESM w BerliniePo raz kolejny 45-osobowa grupa młodzieży z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie – z s. Ireną Gubar i dwoma księżmi z dwu kamienieckich parafii, ks. Aleksandrem i ks. Rostysławem – wzięła udział w Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym przez wspólnotę z Taizé. Spotkanie odbyło się w Berlinie – jak zawsze, na przełomie starego i nowego roku.

S. Irena pisze: Tych, którzy uczestniczyli w poprzednich latach w takich spotkaniach, było mało, ale ich pragnienie i wspomnienia tak zapaliły innych, że chętnych uzbierał się cały autokar. Przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu modlitwą ze śpiewami Taizé i po długim i skomplikowanym załatwianiu dokumentów, potrzebnych na wyjazd (każdy musiał osobiście złożyć dokumenty w ambasadzie niemieckiej w Kijowie) ruszyliśmy w drogę.

W Berlinie nasza grupa była podzielona na trzy mniejsze i wszystkich nas przyjmowały parafie protestanckie. Młodzież zachwycała się ludźmi, którzy otwierali swoje serca i domy, by przyjąć zupełnie obcych sobie ludzi. Ale też zwrócili uwagę na to, że nie dla wszystkich ciągle jeszcze jest oczywista potrzeba budowania komunii między protestantami a katolikami. Trudna do przyjęcia dla naszej młodzieży była obecność pastora-kobiety.

Wielu z tych, którzy uczestniczyli pierwszy raz w takim spotkaniu, mówiło, że na początku trudno im było się modlić. Ale potem nawet nie zauważyli, jak modlitwa zaczęła ich przenikać, by stać się czymś naturalnym i normalnym.

Większość rozczarowana była Murem Berlińskim, który stał się symbolem upadku komunizmu. Spodziewali się ujrzeć coś potężnego, a zobaczyli kawał betonowej ściany.

Wszyscy powrócili pełni wrażeń i duchowych przeżyć, z nadzieją, że w następnym roku znów będą mieli możliwość uczestniczyć w Europejskim Spotkaniu Młodych. Zwłaszcza że to następne ma się odbyć w Rzymie.

s. Irena Gubar

Kamieniec Podolski na ESM w BerlinieKamieniec Podolski na ESM w BerlinieKamieniec Podolski na ESM w Berlinie

Czytany 2347 razy