piątek, 07 grudzień 2012 18:02

Listopad 2012 w Łodzi na Czerwonej

Tegoroczny listopad w urszulańskim domu dla studentek w Łodzi przy ul. Czerwonej był bogaty w wydarzenia. O Diecezjalnym Dniu Wspólnoty ERM-u mowa jest dalej. Oprócz tego...

Dane nam także było – jak pisze s. Lucyna – przeżyć poruszające spotkanie z s. Krystyną Włodarską ze zgromadzenia sióstr służebniczek, świadkiem życia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Ukazując osobę ks. Jerzego, jego codzienne zmagania w obronie prawdy i cenę, jaką przyszło mu zapłacić za nieugiętą postawę wobec zła i przemocy, siostra pokazała nam wzór Człowieka, Kapłana, Syna polskiej ziemi. Gościłyśmy s. Krystynę w naszym domu 5 listopada. Żywe słowo świadka tamtych dni wraz z prezentacją multimedialną i z nagranym autentycznym głosem ks. Jerzego dostarczyły nam niepowtarzalnych przeżyć, których zwieńczeniem stała się możliwość oddania czci relikwiom Błogosławionego.

W niedzielę 11 listopada obchodziłyśmy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wraz z siostrami wróciłyśmy myślą do dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Uroczyste świętowanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. W skupieniu i zadumie wspominałyśmy wielkiego wodza, jakim był Józef Piłsudski, oraz żołnierzy, którzy poświęcili życie dla ratowania naszej Ojczyzny, kultury i języka. Prezentowane filmiki oraz zdjęcia wzbudziły w nas na nowo ducha patriotyzmu. Przeplatane były one recytowanymi przez siostry oraz studentki wierszami naszych wieszczów narodowych. Aby jeszcze intensywniej odczuć sens tego wydarzenia, śpiewałyśmy piosenki żołnierskie. Nie zapomniałyśmy również o dzielnych i silnych niewiastach, które z utęsknieniem wyczekiwały na swoich bohaterów, a i same w dostępny sobie sposób włączały się w walkę o Polskę – niektóre nawet z bronią w ręku. Na zakończenie spotkania obejrzałyśmy animowany film prezentujący historię Polski od roku 966 do czasów współczesnych, a po projekcji odśpiewałyśmy uroczyście „Rotę”.

Trwający Rok Wiary daje nam okazję, a w naszym domu mamy to zapewnione, poszerzenia wiedzy, pogłębienia wiary, uzyskania odpowiedzi na interesujące pytania. „Worek poznania” przyjmuje wszystkie zapytania czy wątpliwości, a do zaspokojenia naszej ciekawości gotowi są kapłani – profesjonaliści w dziedzinach nas interesujących. Pierwsze spotkanie miało miejsce 20 listopada – odpowiedzi udzielał ks. Grzegorz Dziewulski. Kolejne spotkania odbędą się w terminie późniejszym. Pytań przybywa – podzielone tematycznie będą czekały na swoją kolej.

W minionym miesiącu nie zapomniałyśmy też o tych, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce wiary i są już po drugiej stronie życia. 28 listopada zgromadziłyśmy się na wspólnej modlitwie wspominkowej za bliskich nam zmarłych. Imiona ich, wypowiadane głośno, przywołują wspomnienia i kierują nasze myśli i serca ku czekającej szczęśliwej w Bogu wieczności, jak również pozwalają w innym wymiarze spojrzeć na rzeczywistość obecnego, studenckiego czasu, który jest nam dany.

Ostatnim akcentem listopada były andrzejki. Były więc konkursy, zagadki, zgadywanki, arcyinteresujące wykłady, mądra – o zwyczajach andrzejkowych traktująca – prezentacja multimedialna, ponadto beczka śmiechu i słodyczy pod dostatkiem! Oczywiście były nagrody, wyróżnienia, a nade wszystko atmosfera pełna życzliwości, pogody, szczerej radości.

s. Lucyna Niewiadomska

Czytany 2654 razy