środa, 14 listopad 2012 17:20

Misje w Modane

2012, Misje w ModaneW dniach od 13 do 21 października 2012 roku nasza parafia w Modane – pisze z Francji s. Grażyna – przeżywała misje. Od niemal roku to wyjątkowe wydarzenie było przygotowywane zarówno przez misjonarzy św. Wincentego a Paolo, jak i przez osoby świeckie. Ostatni raz parafia w Modane przeżywała misje w 1953 roku.

Misje rozpoczął spektakl „Książę pokoju”, odegrany przez dzieci i młodzież, przedstawiający w skrócie życie Jezusa. Umiejętnie dopasowane światło i muzyka, a przede wszystkim zaangażowanie dzieci (przybyło ich ponad 40, również spoza parafii) stworzyły wyjątkowo modlitewną atmosferę. Okazuje się, że niewiele trzeba, by wspólnie stworzyć coś pięknego!

Każdy dzień rozpoczynał się czasem modlitwy, tj. jutrznią, Mszą św. i adoracją Najświętszego Sakramentu w poszczególnych kościołach w miasteczkach należących do parafii. Wszyscy parafianie byli zaproszeni do wspólnego przeżycia tzw. wieczoru misyjnego. Wieczory misyjne obejmowały homilię jednego z księży misjonarzy, wspólną modlitwę i przedstawienie odgrywane przez dzieci. Byłyśmy pod wrażeniem zaangażowania dzieci. Każdego dnia przychodziło ich coraz więcej. Zachęciły się, widząc, że każde z nich może mieć swoją choćby małą rolę. Jeden z księży misjonarzy miał szczególną pieczę nad przygotowaniem tych krótkich wieczornych spektakli, dostosowanych do tematu dnia. Na przykład temat piątkowego wieczoru brzmiał: czy trzeba mówić o swojej wierze, czy też ją przemilczeć? Po krótkiej homilii dzieci odegrały scenę nawrócenia św. Pawła.

Czterech księży z oddaniem służyło przez cały czas misji, odwiedzając chorych, błogosławiąc domy, służąc w sakramencie pojednania czy też przygotowując spektakle z dziećmi. Każdego wieczoru byli zapraszani przez poszczególne rodziny na wspólną kolację i była to okazja, by bliżej poznać życie parafian.

Jeden dzień był poświęcony osobom chorym. I tu dzieci miały również swój udział poprzez przygotowanie Drogi krzyżowej (żywe posągi), w czasie której szczególnie modliły się za osoby starsze i chore. Tego dnia w czasie Mszy św. wiele osób skorzystało z sakramentu namaszczenia chorych.

Sobotni wieczór 20 października był szczególnie bogaty. Po krótkiej scence przedstawiającej objawienia w Lourdes ruszyła procesja ze światłem ulicami Modane, zakończona wystawieniem Najświętszego Sakramentu i całonocną adoracją. Następnego dnia misje zostały zakończone uroczystą Mszą św. i poświęceniem pięknego krzyża misyjnego.

Owoce tego wyjątkowego czasu już w pewnym sensie są widoczne. Spotykamy nowe osoby, które chętniej angażują się w życie parafii, i ufamy, że będzie ich coraz więcej.

s. Grażyna Koneczna

2012, Misje w Modane2012, Misje w Modane2012, Misje w Modane2012, Misje w Modane

Czytany 1994 razy