piątek, 30 marzec 2012 12:19

Msza święta – pustka, nuda czy… ukryty skarb?

Taki temat został podjęty podczas wielkopostnego dnia skupienia, zorganizowanego dla rodziców dzieci z urszulańskiego przedszkola w Warszawie na Wiślanej. Spotkanie odbyło się w niedzielę 25 marca 2012 – już czwarty raz w domu rekolekcyjnym księży pallotynów w Konstancinie. Poprowadził je ksiądz dr Krzysztof Marcyński, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa w UKSW, profesor homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

Poruszony na początku problem zaintrygował uczestników. Mieli podzielić się na grupy i poszukać odpowiedzi na dwa pytania: Jak dzisiaj ludzie rywalizują ze sobą? oraz Jakie są sposoby wyjścia z tego transu rywalizacji? Wydawałoby się, że to zagadnienie niewiele ma wspólnego z Eucharystią. Doszliśmy jednak wspólnie do wniosku – piszą siostry przedszkolanki – że wszyscy, czy tego chcemy, czy nie, na różnych płaszczyznach rywalizujemy ze sobą, bo w naszą ludzką kondycję wpisana jest pożądliwość. W konsekwencji ktoś musi stać się „oprawcą”, a ktoś „kozłem ofiarnym”. Jedynie Bóg może nas wyzwolić z kręgu rywalizacji, gdyż On sam w Jezusie Chrystusie staje się ofiarą. Do nas natomiast należy ukierunkowanie naszych pragnień, często nieuporządkowanych, na Ojca, by mogło spełnić się nasze najgłębsze pragnienie: „widzieć Boga”. Ksiądz Marcyński przyrównał też Eucharystię do drzewa, które ma cztery korzenie: ofiara, uczta, obecność, pamiątka.

W drugiej części spotkania zebraliśmy się na modlitwie. Wspólna msza święta nabrała w tym dniu jeszcze większego znaczenia, szczególnie dla tych, którzy dotąd nie odkryli w niej „ukrytego skarbu”. Na koniec podzieliliśmy się tym, co nas szczególnie poruszyło.

Możemy dziś powiedzieć, że to doświadczenie zacieśniło nasze relacje, gdyż mieliśmy okazję do wymiany myśli, wspólnego poszukiwania, modlitwy. Ziarno zostało zasiane i mamy nadzieję, że Bóg da mu wzrost, byśmy wydali owoc.

Czytany 1791 razy