poniedziałek, 30 kwiecień 2012 12:20

Nowy krzyż w Łęczycy

2012. Nowy krzyż w ŁęczycyJezus na krzyżu niebo nam otworzył, Męką swą radość wieczną nam zapewnił... W dniu swoich urodzin tymi słowami przemówiła do nas św. Urszula Ledóchowska – piszą siostry z Łęczycy – gdy 17 kwietnia 2012 roku na skwerze przed naszym domem stanął nowy, 7,5-metrowy krzyż. Poprzedni, postawiony w 1956 roku, uległ zniszczeniu. Nowy krzyż został poświęcony przez kapłana w obecności dzieci i personelu przedszkola, młodzieży z gimnazjum oraz dorosłych.

To wydarzenie zainspirowało kapłanów do refleksji, skierowanej do parafian podczas niedzielnej Mszy św.:

W jaki sposób krzyż jako święty znak jest przez nas na co dzień traktowany? Niegdyś ludzie przechodzący obok kościoła, stojącego gdzieś przy drodze krzyża lub kapliczki mieli w zwyczaju oddawać cześć poprzez przyklęknięcie czy zdjęcie czapki. Dzisiaj zdarza się zaobserwować taki widok, niestety, bardzo rzadko. Niepokoi postawa osób, które widząc krzyż na ścianie przychodni lekarskiej, w szkole, w urzędzie, na ulicy – reagują oburzeniem… Czy naprawdę potrzeba nam potężnego ciosu od życia, by zrozumieć, że ów krzyż, który nieraz tak człowiek lekceważy, jest naszą nadzieją, pomocą, ucieczką? Niech ten nowy krzyż stanie się okazją, by spojrzeć na krzyże w naszych domach, szkołach, urzędach, na ulicach jako na drzewo święte, z którego nieustannie z miłością patrzy na nas Zbawiciel.

Na zakończenie wszyscy otrzymali obrazki i gazetki ze św. Urszulą. Były też urodzinowe cukierki. A w naszej wspólnocie przywoływałyśmy znane nam rozważania św. Urszuli o krzyżu, a wśród nich i tę myśl:

Kochajcie, dzieci moje, Ukrzyżowanego. Kochajcie z całego serca. Do krzyża kierujcie oczy wasze jak kwiat do słońca. Krzyż jest najprostszą drogą do nieba.

s. Weronika Oman

2012. Nowy krzyż w Łęczycy2012. Nowy krzyż w Łęczycy2012. Nowy krzyż w Łęczycy

Czytany 2349 razy