czwartek, 15 listopad 2012 17:00

Przedszkolaki świętowały rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

11 XI 2012, Lublin ul. OrlandaPodobnie jak w wielu urszulańskich przedszkolach, tak również w Lublinie przy ul. Orlanda oraz w Warszawie przy ul. Wiślanej wspólnie świętowano 11 Listopada.

W kaplicy sióstr w Lublinie licznie zgromadziły się starszaki – dzieci 4- i 5-letnie – wraz z rodzicami, babciami i dziadkami, na wspólnej modlitwie w intencji naszej Ojczyzny. Rodzice w aktywny sposób uczestniczyli w liturgii słowa i śpiewie. Po wspólnej modlitwie miała miejsce uroczysta akademia. Dzieci z przejęciem deklamowały trudne, poważne teksty: „Dzieje naszej Ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, zaborczym sąsiadem... Na 123 lata państwo polskie zniknęło z map Europy. To były czasy zaborów”. Ale również wyśpiewały z wielką mocą, wzruszając zebranych: „...z pokoleń trudów, ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadejdą dni, dopomóż Boże i wytrwać daj... tu nasze miejsce, to nasz kraj”. Akademia miała podniosły charakter i podobała się wszystkim, którzy ją oglądali, gromkimi brawami nagradzając małych Polaków.

s. Danuta Ciura

11 XI 2012, Lublin ul. Orlanda11 XI 2012, Lublin ul. Orlanda11 XI 2012, Lublin ul. Orlanda

Wiersze, pieśni i piosenki rozbrzmiewały tego wieczoru także w przedszkolu warszawskim. Wszystko po to, by także w sercach najmłodszych zakorzenić miłość do Ojczyzny, jak tego pragnęła św. Urszula Ledóchowska. Spotkaliśmy się, bo pamiętamy… Dzieci recytowały różne utwory poetyckie, a ich rodzice – fragmenty przemówień św. Urszuli o tematyce patriotycznej. Nasz wspólny śpiew rozbrzmiewał przy akompaniamencie fortepianu, skrzypiec i fletu – na instrumentach grały utalentowane muzycznie mamy naszych pociech. Przy takich okazjach szczególnie odczuwamy, jak jesteśmy sobie bliscy, gromadząc się wokół istotnych dla nas wartości.

s. Agnieszka Krupko

11 Listopada 2012 r. w przedszkolu warszawskim11 Listopada 2012 r. w przedszkolu warszawskim11 Listopada 2012 r. w przedszkolu warszawskim11 Listopada 2012 r. w przedszkolu warszawskim

Czytany 1991 razy