niedziela, 29 kwiecień 2012 21:45

„Przykazania jednak obowiązują”

Świat, który nieustannie biegnie, przystanął w dniach 23-25 kwietnia 2012 roku dla pewnej grupy młodzieży. Powodem były rekolekcje, które odbyły się w kaplicy Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego przy ulicy Taczaka w Poznaniu. Słowa do uczestników kierował benedyktyn, ojciec Leon Knabit, który jak sam mówi, ma 20*4 + 2 lata.

Temat przewodni brzmiał: „Przykazania jednak obowiązują”. Nauki ojca Leona przeplatane były licznymi anegdotami, które pomagały w nabraniu dystansu do siebie i ułatwiały odczytywanie działania słowa Bożego we własnym życiu. Każdy dzień był inny, jednak razem stworzyły spójną całość. Ojciec zachęcał wszystkich do wejścia w głąb duszy, by odpowiedzieć sobie na pytanie: kim naprawdę jestem? Benedyktyn nauczał, jak kroczyć i zwyciężać w dzisiejszym świecie, który w imię źle pojętej wolności odrzuca przykazania Boże. Na przykładach konkretnych świętych, osób medialnych i zwykłych ludzi pokazywał, jak można kosztować z życia i być autentycznie szczęśliwym. Poza naukami rekolekcyjnymi ojciec Leon poświęcał cały swój wolny czas na spotkania z ludźmi w przeróżnych miejscach, od przedszkola po hospicjum. Młodzież czerpała garściami z daru młodości tego niestrudzonego 82-latka. Rozmowy na terenie urszulańskiego klasztoru trwały do późnych godzin nocnych.

Ważnym punktem była agapa na zakończenie rekolekcji. Lody i słodkości ułatwiły otwarcie się młodzieży na siebie nawzajem i skłoniły do dzielenia się doświadczeniem wiary i życia z Chrystusem w codzienności. Spotkaniu towarzyszyły śpiew, radość i śmiech, wszystko w duchu urszulańskim. Bo, jak powiedziała święta Urszula Ledóchowska: „Czasem więcej dobrego może zrobić jeden serdeczny uśmiech, dobre życzliwe słowo, aniżeli bogaty dar pochmurnego dawcy”. Doświadczenie wspólnoty umocniło niejednego z uczestników na drodze wiary.

Spotkania młodzieży akademickiej z ojcem Leonem sprawiły, że nad wieloma sercami zajaśniało słońce radości i nowej nadziei. Teraz już tylko od nich zależy, czy z pomocą Bożą będą czynem i słowem świadczyć o zmartwychwstałym Chrystusie.

Karolina Sokołowska

Czytany 1873 razy