poniedziałek, 24 grudzień 2012 10:40

Studencka wigilia w Łodzi z ks. abpem Markiem Jędraszewskim

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku, dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku….Tak brzmią słowa pewnej świątecznej piosenki. U nas, czyli w Łodzi przy ul. Czerwonej, też taki dzień właśnie był: 13 grudnia 2012 roku. – tak Katarzyna Salamon (studentka V roku) i Magda Graczyk (studentka IV roku) zaczęły opis wigilijnego spotkania w urszulańskim domu akademickim.

O godzinie 19.00 zebrałyśmy się w kaplicy naszego domu, aby oczekiwać przybycia gości. Tuż po upływie wyznaczonej godziny w drzwiach pojawił się wypatrywany przez wszystkich ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski w towarzystwie znanego nam już wszystkim księdza Grzegorza Dziewulskiego oraz sióstr: Justyny i Elżbiety z domu przy ul. Obywatelskiej. Wspólnie przeżyliśmy zapierające dech w piersiach misterium pt.: Niosąca Światłość Prawdziwą, przygotowane przez mieszkanki naszego domu na podstawie książki napisanej przez naszego księdza arcybiskupa. A później były życzenia od nas dla gości i naszych sióstr, od księdza arcybiskupa dla nas, modlitwa prośby i błogosławieństwo opłatków. I nadszedł moment wyjątkowy tego wieczoru – dzielenia się opłatkiem, chlebem miłości. Rozradowane dobrymi słowami i gestami życzliwości, zasiadłyśmy do pięknie zastawionego stołu. Śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy, ciesząc się z mile spędzonych wspólnie chwil. Rodzinna atmosfera sprawiła, że żal było się rozstawać. Za rok o tej porze, gdy Pan Bóg pozwoli, znów zgromadzimy się wszyscy, by przeżywać razem ten wyjątkowy i jedyny taki w roku dzień. Jest taki dzień gdy jesteśmy wszyscy razem, dzień, zwykły dzień, dziś nam rok go składa w darze…

 

Do takiego dnia trzeba się jednak dobrze przygotować. O chwilach adwentowego skupienia napisała Ania Matusiak (studentka IV roku).

W nawiązaniu do ubiegłorocznego skupienia adwentowego, który koncentrował nas wokół tematu: Mój tata jest..,. i w odpowiedzi na nasze oczekiwania w dniach 7-8 grudnia podjęty został temat: Moja mama jest... Rozważania na temat macierzyństwa rozpoczęłyśmy od obejrzenia filmu „Wielki Mike”. Następnie podjęłyśmy rozmowę na temat filmu i przedstawionych w nim obrazów matek. Zastanawiałyśmy się, jak postrzegana jest dziś kobieta w jej codzienności oraz co powinno charakteryzować kobietę – matkę. Nakreśliłyśmy model kobiety dawniej i dziś oraz porównałyśmy je z ideałem kobiety, jakim jest Maryja. Kolejnym punktem spotkania była osobista medytacja wybranych fragmentów Pisma Świętego (Łk 1,26-38 oraz 2,1-20), a następnie możliwość podzielenia się w grupie owocami osobistych przemyśleń. Wspólny z siostrami obiad oraz praca nad przygotowaniem świątecznych, własnoręcznie wykonanych prezentów dla naszych mam zakończyły nasze dwudniowe spotkanie.

Czytany 2639 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 15:10