wtorek, 31 lipiec 2012 22:43

W Lublinie spotkała się młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNTW tym roku miesiące wakacyjne w akademikach KUL-u na Poczekajce zaczęły się wyjątkowo. Gościłyśmy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – młodzież gimnazjalną i licealną, ich wychowawców, kierowników poszczególnych ośrodków, w sumie około 800 osób. Przez prawie dwa tygodnie, tj. od 4 do 16 lipca, Poczekajka tętniła życiem innym niż w czasie roku akademickiego.

Mimo że tylko jedna z miejscowych urszulanek, s. Elżbieta Kardela, bezpośrednio brała udział w tym spotkaniu jako kierowniczka ośrodka, wszystkie siostry ogarniał klimat tego wydarzenia – nieustanny ruch w akademikach i przed nimi, dominacja koloru żółtego (od koszulek, które nosili stypendyści podczas spotkań bardziej oficjalnych), śpiew, granie na instrumentach, zabawy, atmosfera wspólnej modlitwy, radość spotkania.

Zarówno akademik żeński, jak i męski, były do dyspozycji Fundacji – nie tylko jako „noclegownie”. Odbywały się w nich spotkania poszczególnych grup, większe sale służyły za jadalnie. Choć w pobliżu znajduje się kilka większych kościołów, grupy chętnie korzystały też z kaplicy w żeńskim akademiku, by uczestniczyć we Mszy św. lub wspólnie odmawiać jutrznię czy nieszpory. Chwilami kaplica – jedyne wolne większe pomieszczenie na miejscu – służyła też jako sala spotkań i wykładów. Piękna pogoda pomagała w rozwiązywaniu ciągłych problemów lokalowych, bo każdy ośrodek liczył ponad 100 osób. Okoliczne trawniki, a na szczęście sporo ich jest na Poczekajce, idealnie się nadawały na spotkania grup. Nawet schody Dworku Staropolskiego raz posłużyły jako prezbiterium podczas Mszy św. polowej w sobotni poranek 7 lipca.

Oficjalne otwarcie tegorocznego wakacyjnego spotkania stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nastąpiło w czwartek, 5 lipca, podczas Mszy św. celebrowanej w Archikatedrze Lubelskiej przez ks. abpa Stanisława Budzika.

Program tych dni był bardzo intensywny i urozmaicony. Uczestnicy zwiedzali Lublin, m.in. Zamek Lubelski, Muzeum Czechowicza, Dworek Wincentego Pola, Starówkę. Jednego dnia młodzież zaproszona była na wykłady i warsztaty na lubelskich uczelniach wyższych: na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, politechnice, Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Przyrodniczym i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Talentami w dziedzinie sportu można się było wykazać podczas Dnia Sportu, 14 lipca, gdy na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.

W ramach podziękowania za gościnę stypendyści zorganizowali dla mieszkańców Lublina i Zamościa festyny rodzinne. Charakter dziękczynny miała też wizyta stypendystów w lubelskich parafiach w niedzielę 8 lipca. Młodzież dziękowała lublinianom za wsparcie dzieła podczas zbiórek w Dniu Papieskim, przedstawiała działalność Fundacji i składała też osobiste, nieraz bardzo wzruszające świadectwa o znaczeniu Fundacji w ich życiu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas tych dni było międzyreligijne nabożeństwo o pokój na Majdanku w niedzielny wieczór 8 lipca. W modlitwie przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów brali udział – oprócz katolików – przedstawiciele gminy żydowskiej, Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i grekokatolickiego.

Oficjalne zakończenie tegorocznego spotkania wakacyjnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” miało miejsce w niedzielę 15 lipca także w Archikatedrze Lubelskiej podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego i przewodniczącego Rady Fundacji. Następnego dnia pożegnałyśmy naszych gości.

Życzymy, żeby zabrali z Lublina same dobre wspomnienia i żeby ten radosny czas spotkania i formacji był dla nich umocnieniem na kolejny rok nauki, a także zmagania się z nieraz trudną rzeczywistością w rodzinie, w szkole, wśród rówieśników. I aby nie zabrakło odwagi, by właśnie tam być świadkiem żywej wiary.

s. Kinga Schmidt

2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT2012, Lublin, Letnie spotkanie FDNT

Czytany 2134 razy