wtorek, 01 styczeń 2013 11:40

Wielka wigilia w Poznaniu

Siostry ze wspólnoty przy ul. gen. Taczaka w Poznaniu włączyły się w kilka imponujących przedsięwzięć, dzięki którym ludzie potrzebujący mieli radośniejsze święta Bożego Narodzenia.

Najpierw była „wigilia maltańsko-urszulańska” dla 50 dzieci z ubogich rodzin. Została zorganizowana 19 grudnia 2012 roku w prowadzonej przez siostry stołówce. S. Urszula Myjak pisze: Przygotowałyśmy smakowite dania, nie zapominając o chlebie z masłem i pyrach, bo te potrawy w ubiegłych latach cieszyły się największym powodzeniem. Poznańscy Kawalerowie Maltańscy, jak co roku, zrobili paczki, które wręczył dzieciom „Gwiazdor”, bo taką nazwę tu, w Poznańskiem, nosi św. Mikołaj. Radość w oczach i uśmiech na twarzach dzieci było to najlepsze „dziękuję” za wszelkie starania.

 

Następnego dnia, 20 grudnia, w urszulańskiej kaplicy wicedyrektor Caritas ks. Tomasz Ren odprawił Mszę św. dla osób korzystających z jadłodajni sióstr. Przed Mszą św. wielu stołowników skorzystało z posługi kapłana w konfesjonale. Była pełna kaplica ludzi, pełne korytarze wokół… Wspólnie z siostrami modliło się ok. 90 osób, przygotowując się duchowo do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. A po Mszy św., jak co dzień, była gorąca zupa dla wszystkich – około 200 stołowników.

Wigilię dla ubogich, zorganizowaną po raz trzeci w hali Poznańskich Targów dla 1600 osób, poprzedziły duże przygotowania. Urszulanki ugotowały pół tony kiszonej kapusty z grzybami i zrobiły 500 paczek dla dzieci. W paczkach znalazły się, oprócz słodyczy, zabawki i przybory szkolne. Było to ogromne przedsięwzięcie! Garaż, a później refektarz stał się magazynem towarów, siostry dzielnie przygotowywały paczki, zbierając do toreb Caritas kolejne składniki, stołówka z wszystkimi pomieszczeniami dodatkowymi, czyli z korytarzem i przybudówką, przemieniła się w magazyn gotowych paczek. Ogromna wspólnotowa praca przyniosła efekty – piszą siostry – mogłyśmy być spokojne, że dla dzieci paczek nie zabraknie.

Przygotowania w hali targowej trwały już od soboty, aby wszystkich chętnych godnie przyjąć. Tu w obsłudze poszczególnych stołów wzięło udział 6 sióstr z naszej wspólnoty. Wieczerza wigilijna rozpoczęła się 24 grudnia o godz. 11.00. Widać było ogromne wzruszenie gości, ale też nasze i ogromnej rzeszy wolontariuszy – młodzieży z kilku szkół średnich. Śpiew kolęd, czytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu, dzielenie się opłatkiem, życzenia i posiłek: barszcz z uszkami, ziemniaki, kapusta z grzybami, karp, ciasto upieczone przez mieszkańców wielu poznańskich parafii... Gdy dzieci otrzymały paczki, siostry odetchnęły z ulgą – wystarczyło dla wszystkich i dzieci były szczęśliwe. Dorośli otrzymali również paczki z żywnością podczas opuszczania hali. Uroczyste spotkanie, na które przybył, jak co roku, ks. abp Stanisław Gądecki, zakończyło się ok. godziny 13.30.

s. Urszula Myjak

 

Czytany 2687 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 15:09