środa, 30 maj 2012 22:18

Wspólnota „Czwartki papieskie”

2012, Warszawa, Założona w 1979 roku w Warszawie, w domu sióstr urszulanek SJK przy ul. Wiślanej, wspólnota „Czwartki papieskie” prezentowała się 17 maja 2012 roku podczas Mazowieckiej Gali V Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego „Papież Słowianin” w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz podczas urszulańskiego pikniku w Szarym Domu w sobotę 26 maja.

Cel pierwotny „Czwartków papieskich” to modlitwa w intencji Jana Pawła II i studium jego nauczania. Cel aktualny: modlitwa o kanonizację bł. Jana Pawła II i za Polskę, czerpanie z dziedzictwa Jana Pawła II i życie nim, również w świetle bieżącego nauczania Benedykta XVI. Spotkania odbywają się regularnie dwa razy w miesiącu w domu urszulanek.

Spotkania czwartkowe, poświęcone osobie i nauczaniu Jana Pawła II, rozpoczęły się 8 listopada 1979 roku. z inicjatywy śp. s. Teresy Sułowskiej USJK. Nadal animowane są przez siostry.

W ciągu 33 lat nieprzerwanej działalności „Czwartków” było ponad 560 spotkań, podczas których uczestnicy omawiali kolejno wychodzące encykliki, adhortacje, katechezy środowe, listy Jana Pawła II, jego pielgrzymki i najważniejsze wątki nauczania; zapoznawali się również z bieżącym nauczaniem Benedykta XVI. Swoje setne spotkanie uczestnicy „Czwartków” przeżyli na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie 21 kwietnia1985 roku.

W „Czwartkach” do tej pory wzięły udział setki osób w różnym wieku i różnych zawodów, aktywnych wiernych Kościoła. Grupa ta z czasem stała się wspólnotą osób zaprzyjaźnionych, które wspierają się modlitwą i pomocą w zwykłych i trudnych chwilach życiowych. „Czwartki papieskie” uczestniczą też w adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia w urszulańskiej kaplicy.

„Szary Dom” na Wiślanej w Warszawie jest szczególnie związany z osobą Papieża Jana Pawła II. W tym domu zatrzymywał się kard. Karol Wojtyła podczas swoich pobytów warszawskich, stąd wyruszył na historyczne konklawe 3 października 1978 roku. W tutejszej kaplicy odprawiał Msze św. i często się modlił. Jako Papież Jan Paweł II był tu 11 czerwca 1999 roku.

W domu na warszawskim Powiślu ma nie tylko swój pokój pamięci, ale i swoje „Czwartki”.

s. Urszula Kozłowska

Czytany 1950 razy