czwartek, 15 listopad 2012 11:32

Z bezdomnymi z Poznania – na Jasnej Górze

S. Małgorzata Laskowska i s. Anna Szmurawińska, urszulanki SJK z Poznania, z wolontariuszami: Karoliną i Przemkiem, Jasna Góra, 10 XI 2012 r.10 listopada 2012 roku ubodzy z naszej jadłodajni – piszą s. Małgorzata i s. Anna – oraz z jadłodajni sióstr albertynek z Poznania wzięli udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bezdomnych na Jasną Górę, organizowanej przez Caritas.

Pełny autokar wyruszył o czwartej rano, byśmy mogli zdążyć na pierwszy punkt programu – powitanie w Kaplicy św. Józefa. Po nim wysłuchaliśmy świadectwa jednego z uczestników pielgrzymki, który opowiadał, jak z Bożą i ludzką pomocą udało mu się wyjść z bezdomności i odnaleźć wartość i piękno życia. Mówił między innymi o tym, że bezdomność nie zaczyna się na ulicy, że rodzi się we wnętrzu człowieka i wynika z braku doświadczenia miłości. W życiu można mieć wszystko, ale jeśli zabraknie miłości, nie ma wówczas nic.

Podobne słowa wybrzmiały w kazaniu ks. abpa Wacława Depo, który celebrował Mszę św. w kaplicy Matki Bożej. Wzięliśmy też udział w Drodze Krzyżowej na Wałach, prowadzonej przez grupę bezdomnych z Kielc. Program zakończył się wspólnym obiadem w Domu Pielgrzyma, gdzie mieliśmy okazję jeszcze raz spotkać się z księdzem arcybiskupem i odmówić razem Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 820 osób z całej Polski. Niektórzy z naszych podopiecznych pierwszy raz w życiu mieli okazję być u Matki Bożej Częstochowskiej. Widać było wzruszenie, jakie w nich wywołało to spotkanie z Matką. Pytają o przyszły rok. Może wtedy uda się połączyć pielgrzymkę na Jasną Górę z odwiedzeniem Sanktuarium w Łagiewnikach? Trzeba mieć nadzieję i przywracać ją w życiu tych, którzy ją stracili.

Z sercem pełnym wdzięczności Bogu i Jego Matce wróciliśmy do Poznania. Dziękując za otrzymane łaski, wierzymy, że owoce tej pielgrzymki będą widoczne zarówno w naszych sercach, jak i w sercach naszych podopiecznych.

s. Małgorzata Laskowska i s. Anna Szmurawińska

Czytany 2185 razy