sobota, 25 luty 2012 15:35

Z dziećmi i młodzieżą podczas ferii zimowych 2012

2012, Ludźmierz, kuligFerie zimowe się kończą i napłynęło już trochę wiadomości od szarych urszulanek o różnych pomysłach organizowania wypoczynku dzieciom i młodzieży. Na podsumowanie to za mało, ale można zrobić pierwszy mały przegląd.

O feriach zimowych w Augustowie już krótko była mowa wcześniej.

 

Lublin

Spośród naszych lubelskich wspólnot najsolidniejsza w dzieleniu się z nami aktualnościami ze swojego życia jest wspólnota mieszkająca w domu przy ul. Sudeckiej. Często gościmy w tamtejszym przedszkolu. Tym razem coś o starszych dzieciach napisała s. Lucyna Langmesser.

14 stycznia odbyło się kolejne rodzinne spotkanie ERM-u – dzieci oraz ich bliskich. Pierwsze odbyło się w sobotę 26 listopada 2011 r., z mszą św. ku czci Serca Pana Jezusa i z prośbą o dobre przygotowanie do aktu oddania się Jemu. Styczniowe spotkanie było to rodzinne kolędowanie. W tym roku zaproszono też dzieci z Oratorium św. Urszuli, także z rodzinami. Dzieci z obu grup wspólnie udekorowały salę. Kilka godzin upłynęło dzieciom, mamom, babciom i dziadkowi na śpiewaniu kolęd, na rozmowach o sprawach radosnych i trudnych, na wspomnieniach z dzieciństwa. A dzieci otrzymały upominki – książki św. Urszuli Ledóchowskiej.

Natomiast w pierwszym tygodniu ferii kilkanaścioro dzieci skorzystało z zaproszenia do wspólnego przeżywania wolnego czasu w formie półkolonii. Dzieci bawiły się w domu sióstr, rozwijały talenty plastyczne oraz świętowały Dzień Życia Konsekrowanego razem z przedszkolakami, dla których przygotowały scenkę o ofiarowaniu Jezusa. Innego dnia udały się do Muzeum Misyjnego Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, gdzie spotkały się z siostrą misjonarką, przymierzały stroje z innych kontynentów, grały na egzotycznych instrumentach – najchętniej na różnej wielkości bębnach. Z zaciekawieniem oglądały zdjęcia z pracy sióstr na różnych kontynentach i eksponaty przywiezione przez siostry misjonarki z całego świata. Jeszcze innego dnia było wyjście do kina „Bajka” – nie tylko na film, ale też prelekcję o gatunkach filmowych i związany z tym konkurs.

2012, Lublin, ul. Sudecka - ferie zimowe2012, Lublin, ul. Sudecka - ferie zimowe2012, Lublin, ul. Sudecka - ferie zimowe

 

Ludźmierz

W niedzielę 22 stycznia, zaraz po obiedzie, 35 dzieci pod opieką s. Małgorzaty Rusek wyruszyło siedmioma zaprzęgami na kulig, zakończony ogniskiem i pieczonymi w nim kiełbaskami. Dużo śniegu, przy odpowiedniej temperaturze, sprzyjało radosnej zabawie.2012, Ludźmierz na ingresie abpa Depo w Częstochowie

Z kolei 2 lutego s. Małgorzata – z delegacją parafialną – udała się do Częstochowy na ingres nowego tamtejszego metropolity abp. Wacława Depo, od wielu lat nawiedzającego, jako pielgrzym, ludźmierskie sanktuarium. Dzieci pojechały, oczywiście, w strojach góralskich, a parafianie podarowali nowemu arcybiskupowi oscypki i obraz Matki Bożej Ludźmierskiej z gromnicą w ręku.

Ludźmierska młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych pojechała z s. Małgorzatą Rusek na 5-dniowe rekolekcje (13-17 lutego) do Miejsca Piastowego – miejsca szczególnego, wybranego przez Boga na kolebkę dwóch zgromadzeń zakonnych, którym patronuje św. Michał Archanioł.

Oto tematy kolejnych dni rekolekcyjnych:
- Rekolekcje – czy są potrzebne? I na co? Jaka jest moja wiara?- Czymże jest miłość? Czy jest miłość?
- Kim jest Jezus Chrystus dla innych ludzi? Kim jest dla mnie?
- Konsekwencje wyboru Chrystusa. Czy łatwo jest opowiedzieć się za Jezusem?
- Michał Archanioł: „Któż jak Bóg!”. Rola aniołów w życiu człowieka.
- Bł. ks. Bronisław Markiewicz, m. Anna Kaworek – założyciele zgromadzeń zakonnych św. Michała Archanioła.

Pięć dni w „mieście aniołów”, a także zwiedzanie pobliskiego uzdrowiska Iwonicza Zdroju oraz Krosna – z Matką Bożą Murkową, patronką Krosna – poza tym szaleństwa na lodowisku i inne atrakcje... wszystko to sprawiło, że wyjazd był bardzo udany. „Mamy też nadzieję – napisała s. Małgorzata Rusek – że łaski uproszone w tym świętym miejscu, Miejscu Piastowym, pomogą nam w zbliżeniu się do Jezusa i w wyborze Jego jako Przyjaciela, Pana, Zbawiciela, ze świadomością, że o wiarę należy dbać, troszczyć się o jej rozwój, a aniołowie naprawdę pragną nam pomóc w trudnej często drodze do Boga, obfitującej w codzienne trudności i przeciwieństwa”.

2012, ERM z Ludźmierza na rekolekcjach w Miejscu Piastowym2012, ERM z Ludźmierza na rekolekcjach w Miejscu Piastowym2012, ERM z Ludźmierza na rekolekcjach w Miejscu Piastowym

 

Łódź

Nie wszystkie dzieci w czasie ferii wyjechały na zimowiska. Wiele placówek włączyło się w organizację zajęć kulturalnych i rekreacyjnych, aby najmłodsi mogli radośnie spędzić czas. Oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej przy ulicy Obywatelskiej 60 zaprosiło dzieci do urszulańskich grot solnych. Z wypoczynku korzystali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 137 im. Aleksandra Kamińskiego oraz podopieczni Fundacji Jaś i Małgosia.

– Przyjeżdżamy do groty solnej w ramach półkolonii – mówi Renata Wrzosowska, nauczycielka SP nr 137 – zorganizowaliśmy grupy mieszane od drugiej do piątej klasy, pobytem tutaj chcemy urozmaicić naszym uczniom ferie.

Starsze dzieci, słuchając muzyki, relaksowały się na leżakach w dużej grocie. Młodsze w mniejszej grocie spędzały czas na zabawach. Ośmioletniej Wiktorii bardzo podobały się zabawki. Po wyjściu z groty czuła się odprężona i chciałaby w przyszłości przychodzić tutaj z rodzicami. Podopieczni Fundacji Jaś i Małgosia to dzieci niepełnosprawne intelektualnie, niektóre z zespołem Downa.

– Przyjazd do sióstr urszulanek, do groty solnej, to dla naszych dzieci wspaniała wycieczka – powiedziała Grażyna Witkowska-Prus – tutaj się inhalują solą, nie wyjeżdżając z Łodzi nad morze. Ponieważ fundacja ma własny transport, przyjazd do grot nie jest problemem nawet dla dzieci niepełnosprawnych na wózkach.

Jedenastoletni Kacper był w grocie solnej po raz pierwszy, cieszył się, że mógł tutaj odpocząć i nabrać sił do dalszej nauki.

Opiekę nad grotami sprawuje s. Aleksandra Topola, która zawsze uśmiechnięta czeka na swoich najmłodszych gości.

2012, Łódź, Ferie w grocie solnej2012, Łódź, Ferie w grocie solnej2012, Łódź, Ferie w grocie solnejTekst i foto: Jadwiga Kamińska

 

Pniewy

2012, Ferie zimowe. Dzieci z Pniew w ZakopanemW pierwszym tygodniu ferii 2012, tj. od 13 do 18 lutego, siostry katechetki z Pniew – s. Lidia Waligórska i s. Maria Lange – zorganizowały tygodniowe ferie w Zakopanem dla dzieci ze szkoły podstawowej, z klas III-VI. Już podróż z Szamotuł do Zakopanego była dla dzieci dużym przeżyciem, gdyż większość z nich nigdy nie jechała pociągiem. Jazda trwała dwanaście i pół godziny – wystarczająco dużo, żeby się nacieszyć tym środkiem lokomocji. Celem wyjazdu była m.in. nauka jazdy na nartach, ale także poznanie miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym udało się zrealizować ambitne plany i po tygodniowych szaleństwach na stoku szczęśliwie wrócić do domu.

2012, Ferie zimowe. Dzieci z Pniew w Zakopanem

2012, Ferie zimowe. Półkolonie dla dzieci w PniewachNatomiast w dniach 20–24 lutego, czyli w drugim tygodniu ferii – kontynuuje relację s. Lidia Waligórska – w Sanktuarium św. Urszuli w Pniewach odbyły się po raz trzeci półkolonie dla dzieci ze szkoły podstawowej. Odpowiedzialna za zorganizowanie spotkań była właśnie s. Lidia, wspierana przez inne siostry i nauczycieli ze szkoły. W półkoloniach wzięło udział 50 dzieci z klas I-VI. Każdego dnia czekały na nich różne atrakcje. Spotkania rozpoczęły się w poniedziałek zabawą karnawałową (m.in. z polonezem), następnego dnia były również tańce, ale miały charakter modlitewny. W Środę Popielcową dzieci uczestniczyły we Mszy św., skorzystały z sakramentu pokuty, a na zakończenie obejrzały film o tematyce wielkopostnej. W czwartek był dzień sportu: ćwiczenie swoich umiejętności na ścianie wspinaczkowej i w rozgrywanych meczach. W piątek wszyscy pojechali do kręgielni do Wronek.

2012, Ferie zimowe. Półkolonie dla dzieci w Pniewach2012, Ferie zimowe. Półkolonie dla dzieci w Pniewach2012, Ferie zimowe. Półkolonie dla dzieci w Pniewach

Sieradz

Podczas ferii zimowych dzieci ze świetlicy „Światełko Dzikuska” w Sieradzu odpoczywały, bawiąc się w zorganizowaną zabawę pt.: „Miasto”. Miały okazję – pisze s. Teresa Brzozowska – zapoznać się z różnymi, wykonywanymi w rzeczywistości zawodami. Powstały stoiska ze sklepem spożywczym, cukiernią, sklepem zoologicznym, zabawkowym, jak również księgarnia, bank, poczta, przychodnia, przedszkole oraz bar „Pod Aniołem”. Nad całością czuwał powołany sąd w osobie s. Teresy. Urzędem pracy i poradnią psychologiczną kierowała s. Goretti. Główną regułą w tej zabawie było zachowanie podstawowych zasad dobrego wychowania. Dzieci również uczyły się kreatywnego myślenia i działania oraz ponoszenia odpowiedzialności za podjętą pracę. Podsumowując zabawę, dzieci stwierdziły, że chętnie wrócą do niej za rok.

2012, Sieradz - ferie zimowe2012, Sieradz - ferie zimowe2012, Sieradz - ferie zimowe2012, Sieradz - ferie zimowe

 

Zakopane

Ale jak kulig, to tylko w Zakopanem – taki, jaki siostry urządziły dla dzieci 19 stycznia: konnym zaprzęgiem z Zakopanego do Kuźnic.

2012, Kulig w Zakopanem2012, Kulig w Zakopanem2012, Kulig w Zakopanem2012, Kulig w Zakopanem2012, Kulig w Zakopanem

Czytany 3520 razy