czwartek, 07 czerwiec 2012 06:34

Ze wspólnoty w Windsor

2012, Windsor, Finał konkursu recytatorskiegoSporo działo się w ostatnich tygodniach także w naszej kanadyjskiej wspólnocie w Windsor. Tegoroczny konkurs recytatorski, organizowany przez Szkołę Polską w Windsor, miał miejsce w niedzielę 15 kwietnia w sali parafialnej. Odpowiedzialną za przygotowanie konkursu była w tym roku po raz pierwszy s. Elżbieta Mruczek. W klimat poezji wprowadził uczestników utwór Jana Sebastiana Bacha „Powietrze”, wykonany na skrzypcach przez ucznia Szkoły Polskiej.

W konkursie wzięło udział 28 uczniów w wieku od 6 do 17 lat w czterech grupach wiekowych. Konkursowicze byli dobrze przygotowani i wykazywali niemałe zdolności. W przerwach między występami można było wysłuchać kolejnego utworu na skrzypcach pt. „Kolory wiatru”, a także piosenek pt. „Ojczyzno, mych marzeń Pani” oraz „Mój Przyjacielu”, również w wykonaniu uczniów. Ta dwugodzinna impreza – oceniają siostry – na nowo przybliżyła wszystkim wartość i piękno poezji oraz naszego języka ojczystego.

2012, Windsor, Finał konkursu recytatorskiego2012, Windsor, Finał konkursu recytatorskiego

W następną niedzielę, 22 kwietnia, odbyło się parafialne spotkanie na dorocznym obiedzie wielkanocnym, zwanym „święconką”. Pod nieobecność księdza proboszcza, który w tym czasie był w Polsce z powodu śmierci mamy, ks. prałat Piotr Sanczenko przywitał zebranych i modlitwą rozpoczął posiłek przygotowany przez Katolicką Ligę Kobiet. Po obiedzie młodzież wraz z s. Elżbietą zaprezentowała program z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Wspólnota parafialna oklaskami wyraziła wdzięczność paniom z Katolickiej Ligii Kobiet za przygotowanie posiłku oraz młodzieży za „ucztę duchową”.

W niedzielę 6 maja s. Elżbieta Mruczek i s. Teresa Sroka gościły w dwóch parafiach, w których mogły podzielić się informacjami o życiu zakonnym i o św. Urszuli Ledóchowskiej. Siostra Elżbieta miała swoją prezentację w ramach homilii podczas trzech Mszy św. w dużej, polskiej parafii pod wezwaniem Świętego Imienia Jezus w Stamford (USA), do której należy jej rodzina. Była też okazja do rozmowy po Mszach św. Zarówno księża, jak i parafianie wyrażali radość i wdzięczność za spotkanie. Z kolei s. Teresa pojechała do małej polskiej parafii w Woodstock (250 km) w Kanadzie, gdzie po dwóch Mszach św. opowiadała o swoim powołaniu i o życiu oraz działalności św. Urszuli Ledóchowskiej. Na każdej Mszy św. było około ok. 80 osób. Ludzie słuchali z uwagą i zainteresowaniem. Niektórzy zakupili książkę o cudach św. Urszuli lub jej Medytacje biblijne. Siostry zostawiły w obu parafiach obrazki i folderki z życiorysem św. Urszuli oraz adresami wspólnot w Polsce i w Kanadzie.

W sobotę 26 maja 2012 roku Szkoła Polska przy naszej parafii Świętej Trójcy w Windsor uroczyście zakończyła rok szkolny. Po Mszy św. dziękczynnej, celebrowanej przez ks. prob. Z. Sawickiego, była wspólna fotografia i krótka akademia połączona z wręczeniem dyplomów i świadectw. Podsumowania całego roku dokonała s. Maris Komorska jako dyrektorka. W szkole było 160 uczniów i 9 nauczycieli. W klasach I–VIII były 4 nauczycielki świeckie i 3 siostry urszulanki, klasy licealne uczyły 3 siostry urszulanki. Świadectwa ukończenia kl. XII otrzymało 21 uczniów z rąk s. Pawły Ryniec. Rozdano też nagrody za udział w 52. Konkursie Literackim Fundacji Adama Mickiewicza w Kanadzie na najpiękniejsze wypracowanie, organizowanym przez ZNP w Kanadzie, w Toronto. Brało w nim udział 2757 uczniów z 44 szkół polonijnych. Nasza szkoła otrzymała osiem nagród. Związek Nauczycielstwa nagrodził dyplomem „Ucznia Roku” absolwenta kl. VIII i kl. XII Mateusza Sileńskiego, który pięknie podziękował za trud i poświęcenie nauczycielom w przekazywaniu wiadomości o Polsce. Wesołą inscenizację pt. „Wakacyjny bagaż” przygotowała s. Teresa Sroka z uczniami młodszych klas.

2012, Windsor, Przed kościołem po Mszy św. dziękczynnej2012, Windsor, Laureaci konkursu wypracowań2012, Windsor, s. Maris Komorska – podsumowanie roku szkolnego2012, Windsor, s. Pawła Ryniec z absolwentami kl. XII2012, Windsor, inscenizacja przygotowana przez s. Teresę Srokę2012, Windsor, „Wakacyjny bagaż”

Czytany 2537 razy