niedziela, 24 listopad 2013 18:06

«Czego oczekujesz ode mnie?» - «Qu’espères-TU de moi?» Międzydiecezjalne spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii

10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z SabaudiiS. Renata Miszczuk, odpowiedzialna za duszpasterstwo młodzieży gimnazjalnej i licealnej we francuskiej diecezji Savoie (Sabaudia), opisuje międzydiecezjalne spotkanie młodzieży gimnazjalnej, które zorganizowała wraz ze swoimi współpracownikami, odpowiedzialnymi za grupy młodzieżowe.

W niedzielny poranek 10 listopada 2013 roku ponad 250 gimnazjalistów, przynależących do młodzieżowych grup parafialnych i ze szkół katolickich, przyjechało czterema autokarami z trzech diecezji sabaudzkich do Chambéry (diecezja Chambéry, Maurienne i Tarentais). Wraz z nimi przybyła liczna grupa animatorów, rodziców i księży.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Klary i św. Franciszka z Asyżu, gdzie grupa muzyczna „4810” wprowadziła młodzież w atmosferę radości. Ja natomiast wyjaśniłam przebieg dnia, a także wprowadziłam uczestników w temat spotkania: „Czego oczekujesz ode mnie?”.10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii Temat ten zapraszał uczestników do zastanowienia się nad tym, czego Bóg, rodzice, szkoła, koledzy, społeczeństwo... oczekują od nas, jak również czego ja oczekuję od innych,  a także od Boga.10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii

Przed południem gimnazjaliści, podzieleni na grupy wiekowe, uczestniczyli w różnych warsztatach, które miały im pomóc w głębszym zastanowieniu się nad tematem dnia. Uczestników było tak wielu, że parafia nie była w stanie zapewnić sal każdej grupie, dlatego też poprosiliśmy dużo wcześniej urząd dzielnicy o wypożyczenie nam kilku sal. Nie było żadnych problemów. Udostępniono nam sale gratisowo.

W południe zorganizowany był piknik. Niestety, było dość chłodno i popadywał deszcz, młodzież została więc w salach. Po posileniu się i krótkim odpoczynku kontynuowaliśmy program dnia. Spotkaliśmy się ponownie w kościele, by śpiewem i radością uwielbiać Boga. Młodzież dawała z siebie wszystko...

Następnie uczestnicy zostali rozesłani do różnych sal na kolejne warsztaty, lecz tym razem grupy były wymieszane. Młodzi, zapisując się na spotkanie, mogli wybrać warsztat, który ich interesował. Propozycji było wiele: malarstwo, rysunek, teatr, śpiew, śpiew biblijny, muzyka, taniec, kaligrafia... „Rezultatami” pracy z warsztatów udekorowaliśmy kościół.

O godzinie 15.30 wszystkie grupy wróciły do kościoła, żeby wspólnie uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Tuż przed Mszą św. młodzież z warsztatu teatralnego przedstawiła krótką scenkę z życia św. Franciszka z Asyżu. Dzięki nim w kościele zapanowała cisza i skupienie, co przy takiej liczbie młodzieży nie zawsze jest proste. Mszy przewodniczył ks. Louis10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii Duret, proboszcz tutejszej parafii. Koncelebrowało z nim jeszcze 11 księży pracujących z młodzieżą w naszych diecezjach, ale pochodzących z różnych krajów: z Polski, Madagaskaru, Korei Płd., Republiki Środkowoafrykańskiej, Burkina Faso.

Nasz ksiądz biskup Filip Ballot niestety nie mógł być z nami, ponieważ w tym czasie uczestniczył w spotkaniu plenarnym biskupów francuskich w Lourdes. Niemniej jednak na początku Mszy św. przez telefon przekazał młodzieży kilka słów, co zaskoczyło, ale i ucieszyło uczestników. Eucharystia, która była „odbiciem” całego dnia przeżytego wspólnie pod hasłem: „Czego oczekujesz ode mnie?”, była animowana przez młodzież: czytania, śpiewy, modlitwa wiernych, modlitwa dziękczynna, procesja na rozpoczęcie Mszy i z darami ...

Ks. Louis w swoim kazaniu przypomniał, że Pan Bóg oczekuje od nas, byśmy stali się solą ziemi i światłem świata, byśmy stali się świadkami Jego nadziei i miłości wszędzie tam, gdzie jesteśmy, gdzie żyjemy. Żeby nie zapomnieć o tym, każdy z uczestników na zakończenie Mszy św. otrzymał mały woreczek soli, przygotowany przez wspólnotę sióstr św. Józefa z Chambéry.

Po krótkim podwieczorku wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domów, by móc wprowadzić w czyn to wszystko, o czym mówiliśmy i nad czym zastanawialiśmy się w ciągu całego dnia międzydiecezjalnego spotkania gimnazjalistów.

S. Renata Miszczuk

10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii10 XI 2013, Francja, Spotkanie młodzieży gimnazjalnej z Sabaudii2013, Sabaudia (Savoie) we Francji

Spotkanie gimnazjalistów w Chambéry (coś do obejrzenia)

Czytany 1920 razy