czwartek, 07 luty 2013 13:18

Dzień Życia Konsekrowanego w Rzymie

Dzień Życia Konsekrowanego w RzymieJak co roku, w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego odbyło się spotkanie osób konsekrowanych z Ojcem Świętym z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. W tym roku spotkanie to miało szczególny charakter, gdyż wpisało się w obchody Roku Wiary. Ojciec Święty odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę św. dla licznie zgromadzonych zakonnic i zakonników. Wśród nich byłyśmy i my – przedstawicielki wszystkich domów urszulańskich w Rzymie.

Liturgię rozpoczął obrzęd pobłogosławienia świec, a po nim nastąpiła piękna procesja, w której szli, niosąc zapalone świece, przełożeni i przełożone generalne wielu zakonów i zgromadzeń. Ojciec Święty w homilii podkreślił, iż był to symbol naszego ludzkiego pielgrzymowania, które w Roku Wiary nabiera szczególnego wyrazu: ukazuje na nowo piękno i wartość życia konsekrowanego jako odbicie światła Chrystusa.

Kiedy Papież pozdrowił wszystkie wspólnoty życia konsekrowanego, reprezentowane przez tak wiele osób z różnych części świata, i dziękował im za ich świadectwo życia, myślą, sercem i modlitwą ogarniałyśmy całą naszą urszulańską rodzinę zakonną – nasze wspólnoty rozsiane po świecie.

Benedykt XVI w duchu komunii i wdzięczności za dar życia konsekrowanego w Kościele skierował do wszystkich trzy zachęty, abyśmy w przeżywanym Roku Wiary mogli pełniej wejść w „podwoje wiary”, które są dla nas zawsze otwarte (por. List apostolski Porta fidei, 1). Pierwsza zachęta to: żebyśmy tak podtrzymywali wiarę, by mogła ona oświecać nasze powołanie. Druga: żeby nasza wiara była tak mocna, by umiała rozpoznać mądrość słabości. „W radościach i smutkach obecnego czasu, kiedy dają się odczuć twardość i ciężar krzyża, nie wątpcie, że kenoza Chrystusa jest już zwycięstwem paschalnym” – powiedział Ojciec Święty. Trzecia zachęta dotyczyła ukierunkowania na przyszłość, w nieustannym szukaniu oblicza Boga. Jakże mocne były słowa Papieża, byśmy nie dołączali do „proroków klęski, głoszących koniec czy też brak sensu życia konsekrowanego w Kościele naszych czasów”.

Piękna uroczystość umocniła nas duchowo i pozwoliła na nowo ucieszyć się naszym urszulańskim powołaniem w Kościele i dla Kościoła.

s. Danuta Benisz ze współsiostrami z Rzymu

Dzień Życia Konsekrowanego w RzymieDzień Życia Konsekrowanego w RzymieDzień Życia Konsekrowanego w Rzymie

Czytany 2040 razy