Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 grudzień 2013 11:57

Goście Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w ŁodziKoło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej, prężnie działające przy łódzkim domu urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60, animowane przez s. Aleksandrę Topolę, miało jesienią interesujących gości.

Na pierwsze spotkanie powakacyjne czcicieli św. Urszuli przybył z Łowicza ks. bp Józef Zawitkowski. „Zazdroszczę Łodzi, że macie taki kącik, gdzie możecie się wyciszyć i zasłuchać. To dla mnie wielkie przeżycie być na Obywatelskiej. Chcę tutaj być domownikiem” – powiedział Ksiądz Biskup i podzielił się świadectwem swojej wiary, której uczył się od rodziców, dziadka, nauczycieli i w seminarium duchownym. „Wiara to nie jest mówienie, że wierzę w Boga. Wiara to całe życie człowieka, każde uderzenie serca, myślenie, każdy krok w drodze do Pana Boga; wiara to nie jest świętowanie, wiara to jest męka człowieka, wiara łączy się z pytaniami, wątpliwościami…” – mówił ks. bp Zawitkowski.

Dodatkowym zauważalnym akcentem była obecność harcerek z XVIII Łódzkiej Drużyny Harcerek Emaus im. św. Urszuli Ledóchowskiej.

Spotkaniu towarzyszyły relikwie dzieci z Fatimy: Hiacynty i Franciszka. Można też było obejrzeć wystawę poświęcona objawieniom w Fatimie.

2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

Kolejne spotkanie Koła Przyjaciół św. Urszuli zaszczycił obecnością metropolita łódzki bp Marek Jędraszewski. Gościa powitała s. Justyna Oleś, przełożona centrum łódzko-sieradzkiego. Harcerki z XVIII Łódzkiej Drużyny Harcerek Emaus im. św. Urszuli Ledóchowskiej zaśpiewały po raz pierwszy hymn drużyny pt. „Święta Urszulo”, którego słowa napisała urszulanka s. Danuta Nowak, a muzykę skomponował red. Janusz Janyst.2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

Historię i działalność Koła Przyjaciół św. Urszuli przedstawił Adam Przepałkowski, począwszy od pierwszego spotkania, które odbyło się 14 stycznia 2007 r. Moderatorkami comiesięcznych wieczorów były: śp. s. Jadwiga Batogowska, s. Franciszka Paluch i s. Lucyna Niewiadomska. Po roku 2010 formuła spotkań uległa zmianie. Na następne zebrania zapraszano księży, pod kierunkiem których poznawano bliżej drogi wiodące do świętości – na przykładzie św. Urszuli i bł. Jana Pawła II. Byli to ks. bp Adam Lepa, red. naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. dr Jacek Molka, ks. dr Jan Wolski.

Następnie ks. abp Marek Jędraszewski opowiedział o początkach swojej fascynacji św. Urszulą, związanych z organizacją wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku – wizyty, podczas której odbyła się beatyfikacja dzisiejszej Świętej. „Można powiedzieć, że trochę moje życie kapłańskie a potem biskupie układa się Jej śladami” – powiedział pasterz Kościoła łódzkiego, a równocześnie autor interesującej książki o św. Urszuli pt. „Obrazki z Pniew i nie tylko”.

2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi2013, Koło Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

Fot. i relacje ze spotkań: Jadwiga Kamińska

Czytany 2558 razy