piątek, 19 lipiec 2013 13:36

M. Franciszka Sagun ponownie wybrana przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

2013, Kapituła generalna w Pniewach

Mszą świętą wotywną do Ducha Świętego, celebrowaną dzisiaj (19 lipca) o godz. 8.00 w Pniewach przez ks. Rafała Pajszczyka, delegata metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego, rozpoczął się kolejny dzień obrad kapituły, poświęcony wyborom przełożonej generalnej.

Celebrans, nawiązując do tekstów liturgicznych, mówił w homilii o konieczności łączenia w sobie dwóch postaw: pobożności i „bycia porządnym”, gdyż jeśli brakuje którejś z nich, życie nie jest prawdziwie religijne. Mojżesz – mówił kaznodzieja – dostał na Synaju od Boga dwie tablice, nie jedną; pobożność bez uczciwego życia łatwo może przerodzić się w faryzeizm, brak miłosierdzia, z kolei życie bez odniesienia do Bożego prawa i moralności nie może być porządne – jest iluzją. Dojrzałe życie chrześcijańskie polega na połączeniu tych postaw i jest to ważne w przypadku przełożonych wszystkich szczebli, tak jak jest to istotne w każdym wymiarze życia społecznego. W liturgii – jak każdego dnia podczas kapituły – były obecne różne języki, m.in. siostry Afrykanki wykonały śpiew na uwielbienie.

O godzinie 10.00 w auli Domu Matki Założycielki, pod przewodnictwem ks. R. Pajszczyka, rozpoczęła się VII sesja kapituły, w czasie której delegatki z całego zgromadzenia dokonały wyboru przełożonej generalnej. Wybrana została na drugą kadencję matka Franciszka Sagun.

Siostra Natalia Czerkis, jako najmłodsza uczestniczka kapituły, złożyła Matce życzenia w imieniu wszystkich, a następnie w sali obrad odbył się akt obediencji. Z kolei s. Pawła Ryniec, najstarsza kapitulantka, przekazała tę wiadomość wspólnocie Domu Macierzystego, zgromadzonej w kaplicy. Tam nastąpiła obediencja wspólnoty, a po niej złożenie przysięgi przez matkę Franciszkę. Siostry wspólnie odśpiewały dziękczynne Magnificat. Siostry przełożone o wyniku wyborów poinformowały urszulańskie wspólnoty w powierzonych im centrach.

Jutro (20 lipca) odbędą się wybory członkiń rady generalnej.

2013, Kapituła generalna w Pniewach2013, Kapituła generalna w Pniewach2013, Kapituła generalna w Pniewach2013, Kapituła generalna w Pniewach

Czytany 2767 razy