poniedziałek, 09 grudzień 2013 09:01

…mając w pamięci tak wielu Polaków, którzy „szli, by walczyć o nasz dom”

2013, Święto Niepodległości w Domu Studentek w Łodzi przy ul. CzerwonejW środę 13 listopada w Domu Studentek im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi przy ul. Czerwonej miało miejsce patriotyczne spotkanie z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej Święta Niepodległości. Mieszkanki naszego domu pod kierunkiem s. Doroty Krakowieckiej przygotowały krótką część artystyczną, poświęconą historii Polski i walce o niepodległość.

Naszą refleksję – pisze Marta Płuciennik, studentka III roku – rozpoczęłyśmy odniesieniem się do sytuacji Polski w XVIII wieku, kiedy to nasza Ojczyzna na sto dwadzieścia2013, Święto Niepodległości w Domu Studentek w Łodzi przy ul. Czerwonej trzy lata zniknęła z mapy Europy i świata. Przypomniałyśmy sobie początki walki o niepodległość, z powstaniem listopadowym, które niestety zakończyło się klęską. Podobnie było z kolejnym powstaniem narodowym, w styczniu 1863 roku. Wówczas zmieniono słowa pieśni patriotyczno-religijnej „Boże, coś Polskę”. Zamiast „Ojczyznę, króla, pobłogosław, Panie”, zaczęto śpiewać: „Ojczyznę, wolność, racz przywrócić, Panie”. Aż wreszcie przyszedł rok 1918 i rozpoczęta cztery lata wcześniej I wojna światowa dobiegła końca. Marszałek Józef Piłsudski uroczyście wjechał do Warszawy. Polska odzyskała niepodległość!

Opowieść o walce naszych rodaków o wolną Ojczyznę przeplatana była utworami patriotycznymi, wykonanymi przez studentki. Mogłyśmy usłyszeć takie piosenki, jak „Czarna sukienka”, „Moja litania” Leszka Wójtowicza, „Orlątko” czy znany utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”, który zakończył część artystyczną. Tę ostatnią piosenkę zaśpiewałyśmy wspólnie – wszystkie siostry i studentki – mając w pamięci tak wielu Polaków, którzy „szli, by walczyć o nasz dom wśród zielonych pól”, a którym nie zawsze „pomógł los wrócić z leśnych dróg”.

2013, Święto Niepodległości w Domu Studentek w Łodzi przy ul. Czerwonej2013, Święto Niepodległości w Domu Studentek w Łodzi przy ul. Czerwonej

Czytany 1636 razy