środa, 24 kwiecień 2013 11:41

Małe drzwi

2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNOW dniach 12-14 kwietnia 2013 roku w Pniewach odbyło się drugie spotkanie młodzieży z cyklu SEDNO. Zderzenia teatralne wokół tematu: Szukam domu – szukam sensu – szukam siebie. O spotkaniu pisze s. Agata Cul:

Szukam siebie, szukam sensu, szukam domu... Jak opisać kolejne zderzenia teatralne Sedno, które odbyły się ostatnio w Pniewach?

Może właśnie tak – poszukiwania. Bo z tych pytań i poszukiwań te drugie już warsztaty teatralne się zrodziły. Poszukiwań sposobów, jak pomóc młodym ludziom odkrywać sens życia, świata, wiary. Towarzyszyć bez narzucania się, ale nie tracić wiary w to, że oni sami potrafią dostrzec to, co najważniejsze.

Po zeszłorocznych doświadczeniach, kiedy forma przeglądu w zasadzie nie sprawdziła się w praktyce, postanowiłyśmy zaproponować młodzieży warsztaty teatralne. Poprowadziła je z dużym sukcesem p. Wiesława Klata, od lat pracująca z młodzieżą i dziećmi na scenie. Właściwie od samego początku udało się pani Wiesławie złapać dobry kontakt z prawie setką (!) młodych ludzi, od gimnazjalistów począwszy na studentach skończywszy (w zasadzie nawet nie skończywszy, bo widać było wyraźnie, że i siostry, i opiekunki grup były metodami pracy i osobą p. Wiesi zauroczone).

Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą św. w Domu św. Anieli, gdzie udało się ulokować wszystkich przybyłych, kaplica stała się też miejscem porannych i wieczornych modlitw uczestników warsztatów. Rozważaliśmy drogę uczniów do Emaus i ich spotkanie ze Zmartwych­wstałym oraz próbowaliśmy odkrywać obecność Chrystusa we wszystkim, co działo się na warsztatach. Pierwsze wieczorne zajęcia były okazją, żeby się trochę poznać, zintegrować, nacieszyć widokiem starych i nowych twarzy, ale też wprowadzić w temat przedstawienia. Najkrócej rzecz ujmując, spektakl pt. Drzwi to refleksja nad współczesnym światem i zagubionym w nim często młodym człowiekiem, który próbuje odnaleźć siebie z dala od domu, ale ostatecznie odkrywa, że to, co najważniejsze, do domu jednak prowadzi.

Sobota upłynęła pod znakiem intensywnej pracy nad przedstawieniem, które pokazaliśmy mieszkańcom Pniew w niedzielę. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wcześniejszego przygotowania tekstów piosenek i muzyki, a także olbrzymiej pracy włożonej w przygotowanie prezentacji do każdej sceny (ukłon w stronę s. Danuty Sakowicz, która dosłownie dzień i noc nad tym materiałem pracowała).

Przedstawienie udało się pokazać w niedzielę. Na pewno jeszcze wiele można by zmienić i poprawić, jednak wydaje się, że nie to w takich spotkaniach jest najważniejsze. Kiedy się razem pracuje, pojawia się wiele przemyśleń nad tym, co próbuje się innym przekazać, człowiek staje się częścią jakiegoś wydarzenia, zaczyna dostrzegać wagę współdziałania i współpracy, odkrywa w sobie ogromne możliwości, zaczyna stawiać pytania i czasem, nie znajdując odpowiedzi na własne, odpowiada na cudze pytania. Jak w życiu… Przedstawienie kończy się zdaniem: „Małe drzwi są zawsze otwarte”. Ktoś może powie: I co? To tylko tyle? To ma być całe przesłanie? No cóż, gdzieś jest napisane, żeby wchodzić ciasną bramą.

Patrząc na młodych ludzi pracujących nad poszczególnymi scenami, na ich zaangażowanie, poszukiwania, fascynacje (nie zawsze grzeczne i poukładane), pomyślałam, że może właśnie taka jest droga do tych młodych, którzy niekoniecznie odnajdują się w Kościele w pierwszych ławkach przed ołtarzem czy w scholach, ale szukają jakichś małych drzwi, żeby zawsze móc do niego wrócić. Trzeba zadbać o to, żeby tych małych furtek przed nimi nie zamykać, ale podpowiadać im, gdzie mogą je znaleźć.

s. Agata Cul

2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO2013, Pniewy, Zderzenia teatralne SEDNO

Czytany 2287 razy