piątek, 15 listopad 2013 22:36

Noce, bale i korowody Świętych

31 X 2013, Bal Świętych w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w LublinieCoraz popularniejsze stają się różne radosne formy oddawania czci naszym świętym przy okazji listopadowej uroczystości Wszystkich Świętych. Również urszulanki włączają się w organizację „świętych” balów, korowodów czy nocy. Dotarły do nas relacje z Lublina i z Pniew.

W Lublinie w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej 31 października 2013 r. został zorganizowany Bal Świętych dla dzieci uczestniczących w nabożeństwach różańcowych. W Balu Świętych uczestniczyło ok. 80-90 dzieci przebranych za świętych lub przynajmniej wyposażonych w atrybuty świętych. Była to okazja do poznania życiorysów naszych świętych, a jednocześnie pociągająca alternatywa dla upiornych zabaw halloweenowych, powszechnie, niestety, urządzanych w wielu placówkach oświatowych. Za organizację i przebieg balu odpowiadała młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych z s. Magdaleną Sitkowską.

Z kolei w Pniewach – pisze s. Lidia Waligórska – odbył się I Pniewski Korowód Świętych pod hasłem „Święty to Przyjaciel”.

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach w okresie od 1 do 31 października 2013 r. katecheci realizowali z klasami IV–VI (ponad 300 uczniów) projekt szkolny pod hasłem Święty to Przyjaciel. Celem projektu było m.in. zainteresowanie dzieci historią życia świętych i błogosławionych, podtrzymanie polskiej tradycji radosnego i pełnego zadumy obchodzenia uroczystości Wszystkich Świętych, a także rozwijanie współpracy między środowiskiem szkolnym, rodzinnym i lokalnym. Cieszy fakt, że w projekt włączyli się bardzo aktywnie nauczyciele, rodziny dzieci, a także kapłani z naszej parafii. Zadaniem dzieci było wykonanie w szkole lub w domu transparentu, atrybutu i motta, które nawiązywałyby do wybranego wcześniej świętego. Uczniowie z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i radością pracowali nad zadaniami.

29 października w szkole miała miejsce pierwsza prezentacja wykonanych prac. Każda z szesnastu klas miała za zadanie zaprezentować swojego świętego i jego życiowe hasło. W tym spotkaniu wzięli udział: pani dyrektor, nauczyciele, a także ksiądz proboszcz, który skierował do wszystkich słowo o świętych.

Natomiast w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych czyli 31 października, radośnie zakończono październikowy projekt. Na ulice Pniew wyruszyła około 100-osobowa grupa dzieci pod opieką nauczycieli, prezentując wykonane prace. Barwny Korowód Świętych przemierzył kilka kilometrów, by wychwalać Boga za dar tylu wspaniałych postaci. To było wielkie i radosne przeżycie dla wszystkich uczestników pochodu, a także dla spotykanych przechodniów. W drodze towarzyszył nam śpiew różnych zespołów dziecięcych m.in. Arki Noego. W połowie drogi korowód zatrzymał się na schodach parafialnego kościoła, gdzie dziewczynki z Eucharystycznego Ruchu Młodych wykonały tańce do kilku utworów zespołu Mocni w Duchu. Korowód dotarł, oczywiście, do Sanktuarium św. Urszuli, a tam przywitała go przełożona, s. Maria Jachosz, kierując do dzieci słowa o prawdziwej przyjaźni i miłości. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą przy grobie św. Urszuli. W Korowodzie Świętych towarzyszył dzieciom ksiądz proboszcz Marek Szukalski, który na zakończenie pochodu udzielił wszystkim błogosławieństwa, a także obdarował uczestników słodkościami. Po dwugodzinnej wędrówce Korowód Świętych wrócił do szkoły.

31 X 2013, Korowód Świętych w Pniewach31 X 2013, Korowód Świętych w Pniewach31 X 2013, Korowód Świętych w Pniewach31 X 2013, Korowód Świętych w Pniewach

Czytany 1969 razy