sobota, 19 styczeń 2013 18:25

Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na UkrainieW Uroczystość Objawienia Pańskiego 2013 roku po raz pierwszy w Kamieńcu Podolskim i na Ukrainie zorganizowano Orszak Trzech Króli – pisze s. Teresa z kamieńca. Inicjatorem był nasz ks. bp Leon Dubrawski. W ubiegłym roku zachwycił się takim orszakiem w Warszawie i postanowił tę ideę przeszczepić na Ukrainę.

Wyznaczono trasę z katedry św. Piotra i Pawła do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (ok. 3 km). Na miejscu za organizację całego2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie pochodu odpowiadał ks. Jerzy Molewski TChr, proboszcz parafii NSPJ. Ponieważ nasze siostry pracują w obu tych parafiach, czynnie włączyłyśmy się w przygotowania i przebieg pochodu.

Fundacja Orszak Trzech Króli z Polski podarowała nam korony, śpiewniki i chorągwie. Wielu przestraszyła poranna śnieżyca. Niektórzy nawet mieli wątpliwości, czy pójdziemy, i telefonicznie upewniali się w parafiach. Po porannej Mszy św. w katedrze, około godziny dziesiątej przy śpiewie kolęd w języku ukraińskim i polskim 600 osób wyruszyło, manifestując swoją wiarę i cześć dla Króla Wszechświata, który urodził się jak małe Dziecię. Przebrani trzej królowie jechali na koniach, obok szła świta każdego z nich. W sumie do różnych ról zaangażowanych było 70 osób.2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

W drodze przygotowane były trzy scenki. Przed wyjściem, gdy królowie spotykają się i wyruszają za gwiazdą, Anioł Gabriel zachęcał wszystkich do pójścia za nimi do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku. Druga scena miała miejsce w pałacu Heroda. Tutaj odzywały się również różne pokusy, a aniołowie podpowiadali idącym, co mają w życiu wybierać. Ostatnią sceną był pokłon trzech króli – przy kościele NSPJ w zewnętrznej szopce.

2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

Całą drogę szedł z nami ks. biskup Leon. I na koniec przemówił do zgromadzonych. Prócz słów radości, wdzięczności i uznania dla tego wydarzenia zachęcał do składania codziennych duchowych darów Dzieciątku.

2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie2013, Orszak Trzech Króli w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie

 

 

 

 

 

 

s. Teresa Iwan

Czytany 2663 razy