niedziela, 03 marzec 2013 20:03

Postne smaki w jadłodajni w Poznaniu

2013, Rekolekcje wielkopostne w jadłodajni urszulańskiej w PoznaniuOd 4 marca 2013 roku w urszulańskim domu w Poznaniu przy ul. Taczaka odbywały się rekolekcje wielkopostne dla ludzi, którzy nie radzą sobie ze swoim życiem. Rekolekcje głosił ks. Tomasz Ren, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Rekolekcje poprzedziło dłuższe przygotowanie – wspólna modlitwa, rozmowy, nauka śpiewu. Przez trzy dni ludzie ubodzy z naszej jadłodajni mogli na nowo odbudowywać w sobie obraz miłości, przebaczenia, bycia razem. Mogli czerpać ze Źródła, którym jest Jezus – nasz Pan i Zbawiciel. Wielu skorzystało z sakramentu pojednania, z okazji do cichej adoracji Jezusa wystawionego w monstrancji. Były łzy wzruszenia, ale też radość, skrucha i chęć zaczęcia życia od nowa.

Bardzo ważnym momentem w czasie tych rekolekcji był wyjazd do Pniew, do Sanktuarium św. Urszuli, gdzie grupa rekolekcyjna mogła uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej na sarkofagu Świętej. Po uczcie duchowej przyszedł czas na dobry, z serca przygotowany posiłek. Była też Droga Krzyżowa.

Takie zatrzymanie się w dniach rekolekcji nadaje prawdziwy sens czasowi. Dzień przemija, zapada zmrok i znów czekamy na dzień, wkładając pod poduszkę nasze sprawy, prosząc Boga, by przyjął nasze życie, chwile, które jeszcze przed nami. Każdy człowiek jest dla Boga ważny i przez Boga kochany – takie było przesłanie tych rekolekcji.

Na koniec taka sentencja dla nas: „Jeśli nie ocaliłeś człowieka w swoim sercu, nie głoś mu Ewangelii”.

„Błogosławieni ubodzy w duchu...”

s. Małgorzata Laskowska
s. Anna Szmurawińska

Czytany 2035 razy