Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 czerwiec 2013 23:09

Przedszkole Sióstr Urszulanek SJK im. Jana Pawła II w Augustowie

Augustów, 18 V 201318 maja 2013 roku w Augustowie odbyła się uroczystość nadania naszemu przedszkolu imienia Jana Pawła II.

Przygotowania trwały prawie cały rok szkolny. Zaangażowani byli wszyscy – personel, dzieci, rodzice. Zaczęło się w październiku, gdy na Mszy św. po wspólnej modlitwie podjęliśmy pracę prowadzącą nas do poznania osoby, nauczania i posłannictwa Jana Pawła II. Pierwszym tematem była oczywiście rodzina i „List do rodzin”. Wtedy też zapoczątkowaliśmy nasze „rodzinne segregatory”, w których rodziny gromadziły wszystkie materiały związane z Ojcem Świętym. Nazbierało się przez rok sporo.

Każdego miesiąca w grupach organizowany był dla dzieci tydzień z Janem Pawłem II. Efektem były różne prace wykonane przez dzieci, a także „odrobione” przez rodziców prace domowe, które wprowadzały ich w nowe treści związane z nauczaniem Papieża. Różne okazje w ciągu roku też sprzyjały poznawaniu pism i słów Jana Pawła: w listopadzie – treści związane z Ojczyzną i pielgrzymkami do Polski, w grudniu – „List do dzieci”, w styczniu – z okazji Dnia Babci i Dziadka „List do osób w podeszłym wieku”, w lutym – spora garść informacji o życiu, drodze kapłańskiej i papieskiej Karola Wojtyły, w marcu – w ramach rekolekcji wielkopostnych, poznanie encykliki „Dives in misericordia”, w kwietniu – nauczanie Jana Pawła II o miłosierdziu i jego wizyta w Sanktuarium w Łagiewnikach, w maju – co Papież zapoczątkował w swoim pontyfikacie, m.in. historia Światowych Dni Młodzieży. I tak dotarliśmy do 18 maja.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św., na której zgromadzili się – oprócz dzieci, rodziców i dziadków – liczni goście: burmistrz, kierownik Wydziału Edukacji w Augustowie, pani wizytator z Suwałk, dyrektorki wszystkich augustowskich przedszkoli i oczywiście siostry z drugiej wspólnoty i s. Mirosława Osuch, jako przedstawicielka s. przełożonej, która odczytała i wręczyła nam akt nadania imienia. Duchowo łączyliśmy się z Pniewami.

W czasie Mszy św. dzieci w procesji z darami przyniosły do ołtarza m.in. obraz Błogosławionego Jana Pawła II, który teraz znajduje się na zaszczytnym miejscu w przedszkolu, oraz „rodzinny segregator” jako owoc naszej wspólnej pracy i „rodzinny album”, w którym karty wykonane były przez każdą rodzinę – zdjęcie i wpis podziękowania, prośby i własne refleksje o minionym roku. Po Mszy św. dzieci zaprezentowały program artystyczny o Janie Pawle II. Potem były przemówienia oficjalnych gości i rodziców. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na rejs statkiem „Serwy”, tym samym, którym w 1999 r. po Kanale Augustowskim podróżował Papież. Na statku uczciliśmy urodziny Papieża „papieskimi kremówkami”. Po przypłynięciu do Studzienicznej zeszliśmy na chwilę na ląd, by przy ustawionym tam pomniku Jana Pawła II złożyć kwiaty i zaśpiewać „Barkę”. Rejs trwał 3 godziny, cały czas w pięknym słońcu. Atmosfera była wspaniała, a dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci nas wszystkich.

Dziękujemy, że mamy takiego Patrona, i jesteśmy pewni, że będzie nas wspierał tak długo, jak długo będzie działało przedszkole w Augustowie.

Augustów, 18 V 2013Augustów, 18 V 2013

Czytany 2513 razy