piątek, 22 marzec 2013 11:23

Spotkanie ze św. Urszulą w Milanówku

2013, MilanówekStowarzyszenie „Kuźnia Milanowska”, które obchodzi 10-lecie istnienia, podjęło inicjatywę zorganizowania cyklu wykładów: „10 Świętych na X-lecie”. Wykłady, prowadzone przez znakomitych gości, prelegentów, świadków – byli już m.in. Ewa Czaczkowska, Wanda Półtawska, Paweł Zuchniewicz – cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Milanówka. Do tej pory przedstawiono takie postacie, jak: św. Faustyna Kowalska, św. Maksymilian Kolbe, bł. Jan Paweł II.

W tym miesiącu przyszła kolej na św. Urszulę Ledóchowską. Bardzo się ucieszyłyśmy – pisze s. Mirosława – gdy stowarzyszenie zwróciło się do nas o pomoc w realizacji projektu, i chętnie podjęłyśmy współpracę, bo przecież też mamy równą rocznicę do świętowania: X-lecie kanonizacji naszej Świętej.

Wykład odbył się 15 marca 2013 roku w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Spotkanie rozpoczęła s. Anna Ciesielska prezentacją życia i działalności św. Urszuli jako siostry, matki, wychowawczyni i założycielki zgromadzenia. Pokrótce ukazała również historię wspólnoty urszulańskiej w Milanówku, akcentując działalność wychowawczą.

Było to już przejście do drugiej części spotkania, którą stanowił wykład prof. Katarzyny Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego pt.: „Święta Urszula Ledóchowska do współczesnych wychowawców”. Pani profesor już w pierwszych słowach dała świadectwo tego, jak bliska jest jej osoba św. Urszuli, jak jest zafascynowana i zachwyconą tą niezwykłą kobietą i wspaniałą wychowawczynią. Podkreśliła, że sama wciąż wiele uczy się od św. Urszuli, którą nieustannie odkrywa i z dorobku której korzysta w swojej pracy zawodowej, z biegiem lat utwierdzając się w przekonaniu o jej coraz większej aktualności. Podkreśliła prostotę Świętej, pokorę, ubóstwo, ale i praktyczność – to, że była konkretną, życiową kobietą, widzącą potrzeby ludzi w różnego typu trudnych sytuacjach. Następnie omówiła szerzej – jako propozycję dla współczesnych wychowawców – pedagogikę uśmiechu.

Podsumowując, stwierdziła, że dziś potrzebni są nie tyle sprawni metodycy, co raczej wychowawcy tacy, jak św. Urszula: pełni miłości, szacunku, wewnętrznego spokoju i wiary w powodzenie tego, co robią.

Spotkanie umilił krótki występ dzieci z naszego przedszkola. W kuluarach można było nabyć książki o św. Urszuli i jej autorstwa. Wszystkim obecnym siostry ofiarowały obrazki, a także przygotowane specjalnie na to spotkanie karteczki z myślami Świętej o wychowaniu.

s. Mirosława Osuch

2013, Milanówek2013, Milanówek2013, Milanówek2013, Milanówek2013, Milanówek2013, Milanówek

Czytany 2762 razy