środa, 18 grudzień 2013 15:19

Trochę jesienno-zimowych wieści z Ukrainy

2013, UkrainaNa Ukrainie rok szkolny podzielony jest na cztery semestry, od 27 października 2013 roku uczniowie mieli więc tygodniowe ferie. Szare urszulanki z każdej z naszych tamtejszych wspólnot zaangażowały się, na miarę możliwości, w organizację różnych form miłego i pożytecznego przeżycia tego czasu przez dzieci.

Siostry w Doniecku zaproponowały jednodniowe spotkanie, połączone z wyjazdem za miasto. W Dniepropietrowsku dzieci przez trzy kolejne dni przychodziły do sióstr na tzw. półkolonie. Siostry w Czerniowcach zorganizowały trzydniowe rekolekcje z noclegiem w domu sióstr i na plebanii. Uczestniczyło w nich ponad 30 dzieci. Tematem spotkań były tajemnice Różańca. Różnymi metodami siostry starały się przybliżyć dzieciom tę modlitwę. Młodsza młodzież z Kamieńca Podolskiego pojechała na czterodniowe rekolekcje oazowe z s. Anną do Skałatu k. Tarnopola. Też w Kamieńcu, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Niegińskiej, od poniedziałku do czwartku urszulanki organizowały różnorodne zajęcia półkolonijne dla dzieci. Było słonecznie, udał się więc nawet wyjazd do lasu. Z kolei od soboty 26 października dzieci w grupach katechetycznych przychodziły do naszego domu przy katedrze i miały przygotowane zajęcia pogłębiające tematykę tegorocznych katechez. Z małą grupą ERM-u udało się siostrom wyjechać na krótką wycieczkę do Bakoty nad Dniestrem.

22 listopada s. Julia Bandura zorganizowała w Dniepropietrowsku „cycylianki”. Po Mszy św. odbył się koncert z udziałem dzieci, które grały na różnych instrumentach, a później konkurs „Jaka to melodia” i wspólne świętowanie. Zaproszono braci kapucynów, siostry urszulanki, parafialny chór „Credo” i wszystkich chętnych do śpiewania i zabawy. Tydzień później, 30 listopada, s. Julia zorganizowała dla 15 dzieci andrzejki w polskim domu z grami, zabawami, tańcami, śpiewami i słodkim poczęstunkiem.

A potem okazało się, że św. Mikołaj obiecał przyjechać do sąsiedniej parafii – do odległego o 40 km Dnieprodzierżyńska. Wobec tego 7 grudnia s. Anna Falkiewicz, s. Tania Sobczyńska i s. Julia Bandura zorganizowały wyjazd dla 30 dzieci na spotkanie ze św. Mikołajem. Świętowanie rozpoczęło się odpustową Mszą św. Podczas homilii jeden z braci kapucynów opowiedział dzieciom ciekawą historię o powołaniu św. Mikołaja: żeby wybrać nowego biskupa, starsi Kościoła zdecydowali, że kto pierwszy przyjdzie do kaplicy rano na modlitwę, ten zostanie biskupem, a Mikołajowi tej nocy przyśniła się Matka Boża, która wręczyła mu Ewangelię i szaty biskupie, wobec tego wcześnie rano pobiegł na modlitwę, żeby Pan Bóg wytłumaczył mu ten dziwny sen, i w ten sposób został ogłoszony biskupem miasta Mirry. Po odpustowej Mszy św. w Dnieprodzierżyńsku św. Mikołaj rozdał prezenty ponad stu 100 dzieciom, które rozradowane wracały do domów.

2013, Ukraina2013, Ukraina2013, Ukraina2013, Ukraina

Czytany 2334 razy