środa, 27 marzec 2013 16:37

Trochę wielkopostnych przeżyć z łódzkiego domu studentek

2013, Łódź - studentki w domu przy ul. CzerwonejMieszkanki domu przy ul. Czerwonej – urszulanki i studentki – w czasie tegorocznego Wielkiego Postu przeżyły wspólnie kilka ważnych duchowo momentów.

Droga Krzyżowa, która znaczyła miejsca naszej codzienności

7 marca 2013 roku o godzinie 21.00 zebrałyśmy się wszystkie na drugim piętrze domu, aby wraz z siostrami i z księdzem Grzegorzem podążać za Jezusem Jego krzyżową drogą. Przemierzając przestrzenie naszej codzienności – te same korytarze, te same schody... – uświadomiłyśmy sobie prawdę o niezwykłym powiązaniu drogi Boga z drogą człowieka. Poruszające do głębi rozważania, przygotowane specjalnie na tę okazję, rozbudziły w naszych sercach wiele pozytywnych emocji. Nie brakowało ciszy, podczas której wiele w nas się dokonywało, nie obyło się także bez łez wzruszenia...

Naszą wędrówkę zakończyłyśmy w kaplicy, gdzie przy śpiewie pieśni wielkopostnych oddałyśmy cześć, przez ucałowanie, krzyżowi naszego Zbawiciela, a następnie złączyłyśmy się z Jezusem, przyjmując Go w Komunii św.

To modlitewne spotkanie było dla nas dobrą okazją do uświadomienia sobie, ile Jezus za nas wycierpiał i jak bardzo nas kochał. Był to także dobry czas, aby przemyśleć swoje dotychczasowe życie i przygotować się na nadchodzące Święta Zmartwychwstania naszego Pana.

Katarzyna Salamon, studentka V roku

2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej

Święty Józef – Patron potrzebny

Już kolejny rok 10 marca spora grupa naszych studentek podjęła dziewięciodniową nowennę do św. Józefa. Codziennie o godz. 21.00 przy figurze na drugim piętrze domu robiło się tłoczno i żarliwa modlitwa wędrowała do Boga za wstawiennictwem Świętego.2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej

W trosce o szczęśliwą przyszłość, o zdrową, żyjącą prawdziwymi wartościami rodzinę, każda z dziewcząt modliła się o dobrego męża i uczciwego chłopaka oraz o dobre wykorzystanie czasu przygotowania do małżeństwa – przez siebie i przez przyszłego męża.

W dniu św. Józefa, a był to równocześnie dzień zakończenia rekolekcji akademickich, do codziennych próśb dołączone zostało także dziękczynienie za nowego papieża Franciszka. W późnych godzinach wieczornych był jeszcze dla chętnych film pt. „Józef z Nazaretu” i coś słodkiego na wzmocnienie po pracowitym i wypełnionym po brzegi dniu.

 

Tajemnice krzyża – to tytuł misterium paschalnego, które przeżywałyśmy razem z naszymi studentkami. Obok stale wiszącego w naszej kaplicy krzyża zawisły jeszcze dwa, by przybliżyć nam tajemnicę wydarzenia na Golgocie. Na pierwszym krzyżu umieszczona została korona cierniowa ze spływającymi z niej kroplami krwi, a na drugim zielone, żywe pędy.

Rozważania o grzechu, śmierci i zmartwychwstaniu poprzedził krótki film pt. „Most nadziei”, który w wymowny sposób pokazał wagę ofiary złożonej z syna, a tym samym uzmysłowił nam głębię i wielkość Ofiary Syna Bożego. Fragmenty pieśni wielkopostnych i stopniowo wydobywające się z ciemności światło stanowiły właściwą scenerię dla lepszego zrozumienia i uzmysłowienia sobie istoty paschy w naszym życiu. Zdjęcie pustego grobu i potężne Alleluja Haendla były jak oddech radości i pewności zwycięstwa z Chrystusem. On żyje i jest z nami!

s. Lucyna Niewiadomska

2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej2013, Łódź - studentki w domu przy ul. Czerwonej

Czytany 1792 razy