wtorek, 22 styczeń 2013 18:41

U urszulanek w Sokolnikach Wielkich

2012/2013, Sokolniki WielkieW sobotę 29 grudnia 2012 roku w świetlicy „Przystań u Anioła” u sióstr urszulanek w Sokolnikach Wielkich odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów. Zorganizował je sołtys wsi Andrzej Toczek przy współpracy z s. Beatą Bok. Była to już druga tego typu inicjatywa sołtysa, który w ten sposób pragnie zaktywizować również najstarsze pokolenie mieszkańców wsi.

Spotkanie rozpoczęto wysłuchaniem słów Pisma Świętego i połamaniem się opłatkiem. Miłą atmosferę współtworzyło tło muzyczne w postaci instrumentalnych wersji kolęd w wykonaniu: Marcina, Patryka i Daniela – młodych adeptów muzyki, ćwiczących w kaźmierskim GOK-u. Towarzyszący im rodzice byli dumni, ponieważ występ synów się podobał. W spotkaniu opłatkowym wzięli też udział przedstawiciele rady sołeckiej. 2012/2013, Sokolniki Wielkie

To również dobra okazja, żeby przypomnieć, że urszulańska świetlica „Przystań u Anioła” działa już ponad dwa lata. Powstała latem 2010 roku dzięki zaangażowaniu s. Beaty Bok, która stopniowo zaczęła skupiać wokół tego przedsięwzięcia sołtysów okolicznych wsi i innych pomocnych ludzi. W środę 28 listopada 2012 roku s. Beata zaproszona została do Szamotuł jako prelegentka podczas konferencji nt. „Twórcza resocjalizacja jako element współpracy władz samorządowych z instytucjami”, zorganizowanej pod patronatem Prezesa Sądu Rejonowego w Szamotułach przy udziale Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły. Dzięki temu miała możliwość zaprezentowania swej pracy i osiągnięć świetlicy w szerszym gronie.

Właśnie w świetlicy 16 grudnia 2012 r. najpierw obejrzeliśmy jasełka zaprezentowane przez przedszkolaków, a następnie przeszliśmy na spotkanie opłatkowe, połączone z życzeniami i prezentami. Gościliśmy wśród nas nie tylko rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy. Przyjechały też urszulanki z sąsiedniej Lipnicy w towarzystwie s. Justyny Wiench z Poznania i ks. Piotra Mańczaka z parafii otorowskiej. Święty Mikołaj nie kazał na siebie długo czekać. Obdarował prezentami zarówno świetlicę, jak i każde dziecko indywidualnie.

W tegoroczne święto Trzech Króli koncert kolęd w sokolnickiej kaplicy charakteryzował się dużą liczbą wykonawców. Ważne jest, by pielęgnować tradycję bożonarodzeniową, a przecież śpiewanie kolęd i pastorałek właśnie do niej należy. Otwarta formuła naszych spotkań z wokalistyką jest szczerym i autentycznym zaproszeniem do śpiewu lub chociażby do słuchania. To umożliwia różnym zespołom i solistom zaprezentowanie swojego talentu. W trzeciej edycji koncertu pt. „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś” wystąpili: dzieci z urszulańskiego Przedszkola im. św. Urszuli Ledóchowskiej, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Wielkich (zaprezentowały jasełka), dzieci z urszulańskiej świetlicy „Przystań u Anioła”, schola „Bromeria” działająca przy kaplicy w Sokolnikach Wielkich, Krzysztof Ginter (organy), Renata Grześkowiak (flażolet), Jakub Bujnowski (gitara), Agnieszka Kaczmarek (wiolonczela), Aleksandra Kłos (gitara), Adam Ginter (cymbałki). Program koncertu obejmował zarówno kolędy, jak i utwory o świątecznym charakterze. Pokazane zostały również jasełka, podczas których dzieci z miejscowej szkoły zaśpiewały swoje wersje pastorałek. Ich melodyjność i piękne słowa poruszały serca. Wykonawcy umiejętnie połączyli współczesne aranżacje z tradycyjnym wykonawstwem.

s. Agnieszka Celińska

Czytany 3847 razy