sobota, 16 listopad 2013 23:02

W sokolnickiej świetlicy

2013, Świetlica w Sokolnikach Wielkich2 października obchodzone jest wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Jest to jednocześnie patronalne święto naszej sokolnickiej świetlicy – piszą siostry. – Z tej okazji w niedzielę 29 września 2013 roku nasi podopieczni razem z młodszymi kolegami z miejscowego przedszkola uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Towarzyszyli im nauczyciele oraz rodzice i inni członkowie rodzin.

Msza św. odprawiona została w ich intencji, a przewodniczył jej ks. Piotr Mańczak. Podczas homilii ks. Piotr przypomniał zebranym, iż każdy z nas ma swojego „osobistego” Anioła Stróża i że ważne jest okazywanie mu wdzięczności za uzyskane dary i za pomoc. Dalszą część świętowania uświetnił występ grupy podopiecznych naszej świetlicy, którzy w krótkiej, ale ciekawej inscenizacji zaprezentowali widzom postaci naszych Niebiańskich Opiekunów. Następnie świętowanie przeniosło się na teren przyświetlicowy, gdzie ks. Ryszard Bazylak CR dokonał poświęcenia figury Anioła Stróża. Rzeźbę wykonał pan Stanisław Milewski, brat s. Barbary. Figura ta od kilkunastu tygodni wisiała już na ścianie świetlicy i stała się zauważalnym symbolem placówki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, podczas którego dzieci otrzymały jeszcze małe figurki aniołów.

S. Beata Bok, odpowiedzialna za świetlicę, tak spuentowała obchody: „Uczestnicząc w dzisiejszej uroczystości, wszyscy uczciliśmy swojego «osobistego» Anioła Stróża. Towarzyszy on nam w naszym ziemskim bytowaniu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej Mszy św., i tym, którzy w niej uczestniczyli. Chciałabym, by to święto na stałe wpisało się do naszego kalendarza, przypominając nam jednocześnie o wsparciu, którego możemy być pewni”.

2013, Świetlica w Sokolnikach WielkichListopad wiąże się z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. W kaplicy sióstr urszulanek SJK wychowankowie świetlicy „Przystań u Anioła”, wspomagani przez dorosłych, kolejny raz wystawili sztukę, która uczy nas, jak żyć. W ostatni wieczór października we wnętrzu sokolnickiej kaplicy zapanował półmrok. Zza białej kotary rozległy się głosy narratorów, a z głośników rozbrzmiała nastrojowa muzyka. Na kanwie życiorysu bł. Jana Pawła II przypomniano widzom jego myśli, zachowania i słowa zachęcające nas do świętości. Aktorzy przypomnieli również o chrześcijańskich korzeniach Europejczyków. Skrzydlate postaci niosły lampiony i ikony z wizerunkami świętych Patronów Europy, a narratorzy czytali w tym czasie ich krótkie życiorysy.

S. Beata tak podsumowała to wydarzenie: „My, chrześcijanie, upatrujemy swoją przyszłość w Panu Bogu. Nasze życie ma się kojarzyć z rajem i świętością, a nie z koszmarami czy dziwnymi stworami, z którymi wiąże się Halloween. Jeśli nam się to udało przypomnieć poprzez naszą animację, to w imieniu swoim i dzieci bardzo dziękuję za te wspólne półgodzinne spotkanie, niosące radość życia teraźniejszego, ale i przyszłego”.

2013, Świetlica w Sokolnikach Wielkich11 listopada, w Święto Niepodległości, przed Mszą św. o godz. 10.00 młodzi świetlicowi adepci pięknej sztuki mówienia wierszem przedstawili swoje interpretacje poezji. Kilkunastominutowy program patriotyczny przybliżył widzom nieco naszej historii oraz nawiązał do współczesności. Biała i czerwona róży, złożone u stóp ołtarza, stanowiły wyraz hołdu, oddanego Ojczyźnie przez młodych członków naszego społeczeństwa. Sowite oklaski były nagrodą za ten wysiłek i podziękowaniem za poprowadzenie patriotycznej uroczystości, której zwieńczeniem była modlitwa za nasze wspólne dobro i dziedzictwo kulturowo-historyczne.

Siostry z Sokolnik Wielkich

Czytany 2596 razy