poniedziałek, 11 listopad 2013 20:28

Wiadomości od szarych urszulanek z Filipin

Filipiny, październik 2013. Odwiedziny u rodzin dzieci adoptowanych na odległośćSolidaryzujemy się z Filipinami, dotkniętymi katastrofą żywiołową, i serdeczną modlitwą wspieramy mieszkańców tego regionu świata oraz nasze służące im współsiostry. Zanim tajfun dotarł do Filipin, s. Wioletta napisała trochę o działaniach, które urszulanki przedsięwzięły dla tamtejszej społeczności w ostatnich tygodniach.

S. Wioletta pisze: W tym roku szkolnym udało nam się utworzyć 20-osobową grupę młodzieży z adoptowanych na odległość dzieci, które nam już podrosły. W każdą sobotę nowicjuszka, s. Lischiel, prowadzi z nimi spotkania formacyjne i katechezę. Są bardzo z tego zadowoleni. Pomagają również młodszym dzieciom w nauce i świetnie razem się bawią.

Filipiny, październik 2013. Dzieci i młodzież u urszulanekFilipiny, październik 2013. Dzieci i młodzież u urszulanekFilipiny, październik 2013. Dzieci i młodzież u urszulanek

Dla wszystkich adoptowanych dzieci i ich rodziców 19 października młodzież z pomocą sióstr przygotowała zawody sportowe na zakończenie pierwszego semestru w szkole. Z powodu deszczu zawody te odbyły się na terenie naszego domu. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy dobrze się bawili. Młodzież przygotowała wiele ciekawych zabaw. Oczywiście, nie zabrakło ciepłego posiłku, który jest włączony w program dożywiania dzieci. Były również małe nagrody dla zwycięzców i nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników zawodów. Pieniądze na nagrody zdobyła młodzież, sprzedając złom w ciągu dwóch miesięcy.

Filipiny, październik 2013. Dzieci i młodzież u urszulanekFilipiny, październik 2013. Dzieci i młodzież u urszulanek

Od 20 do 27 października br. odbył się 26. tydzień modlitw za więźniów na Filipinach. Zostałyśmy poproszone przez władze więzienne, aby przygotować specjalny program z tej okazji. Ponieważ przeżywamy w Kościele zakończenie Roku Wiary, zorganizowaliśmy w trzech więzieniach, w których przebywa około tysiąca więźniów, „Festiwal Wiary”. Więźniowie z zapałem odpowiedzieli na nasze propozycje i przygotowali się solidnie do uroczystości. Ktoś może nazwać to szaleństwem, ale była to piękna celebracja wiary i daru życia.

Program rozpoczął się uroczystą Mszą św. Każde więzienie przygotowało logo Roku Wiary z różnych odpadów – zrobili to po prostu wspaniale, ujawniając przy tym pomysłowość i talenty! Drugim punktem programu była bibliodrama przypowieści o synu marnotrawnym i o dobrym samarytaninie. Także tutaj ujawniły się talenty aktorskie. Było wyraźnie widać, jak bardzo uczestnicy to przeżywali, a wszyscy bili wielkie brawa ze wzruszenia. Następnie kilka osób przedstawiło modele wiary ze Starego i Nowego Testamentu. Siostry przygotowały również quiz biblijny, który sprawdzał znajomość Pisma Świętego. Każda cela miała za zadanie skomponować piosenkę na temat wiary i tematu spotkania: „O Panie, pomóż nam zobaczyć dobro w naszych bliźnich”. Więźniowie wywiązali się z zadania wspaniale, ponieważ wśród nich jest wielu muzycznie utalentowanych. Na koniec było kilka zabaw, które wzbudziły dużo radości wśród uczestników. Przewidziano nagrody dla zwycięzców i nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników. Dzięki wsparciu sponsorów udało nam się zakupić najkonieczniejsze rzeczy, takie jak przybory toaletowe, żywność i koszulki. Więźniowie ze wzruszeniem dziękowali. Również strażnicy więzienni brali udział w programie. Nasze siostry przygotowały symbol wiary w postaci łodzi, który na zakończenie został wręczony naczelnikom we wszystkich więzieniach.

Dla całej naszej urszulańskiej wspólnoty było to wielkie i radosne doświadczenie dzielenia się wiarą w tym szczególnym miejscu, jakim jest więzienie.

Coś jeszcze bardzo mnie wzruszyło. Mianowicie w jednym z odwiedzanych przez nas zakładów karnych więźniowie otrzymali 2 worki ryżu (100 kg) z okazji tygodnia modlitw za więźniów. Na zakończenie naszej celebracji jeden z więźniów ogłosił, że zrezygnują ze śniadania przez kilka dni, a te dwa worki ryżu chcą przekazać ofiarom trzęsienia ziemi w wyspie Bohol. Sami cierpią głód, a jednak potrafili się podzielić tym niewiele, co posiadają!

Filipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniówFilipiny, październik 2013. Tydzień modlitw za więźniów

W dniach 16-17 listopada 2013 odbędzie się w Tagaytay „Vocation Festival” – festiwal powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. My również weźmiemy w nim udział. Nasze dwie siostry juniorystki będą animatorkami, s. Maria z kandydatkami będą towarzyszyć grupie naszej młodzieży w czasie tego spotkania. Nowicjuszki odpowiedzialne są natomiast za przygotowanie wystawy o św. Urszuli i naszym zgromadzeniu dla 50-osobowej grupy dziewcząt. Myślimy też o przygotowaniu odpowiedniego programu na zakończenie Roku Wiary z adoptowanymi rodzinami, z więźniami i w naszej wspólnocie.

s. Wioletta Sobiesiak

Czytany 2285 razy